Islanďané vyrůstají v zasněžených kočárcích, sportují i s lopatami

Disciplína, odolnost a kolektivní pojetí. To jsou ozdoby islandského fotbalu, který je teď na historickém vrcholu svých sil a udivuje Evropu. Čeští reprezentanti se právě s Islanďany v neděli utkají o průběžné první místo ve skupině A kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. A na plzeňském stadionu čeští hráči pocítí, že kromě tréninkové průpravy na hřišti islandské hráče na těžké fotbalové bitvy dobře připravilo i drsné prostředí, ve kterém vyrostli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Island

Island | Foto: Fotobanka stock.xchng

"Tam děti spí odmalička zásadně venku. Dají tě do kočárku a vystrčí ven. Je úplně jedno, jaké je počasí. Když jsou děti v jeslích, tak v období spánku jsou seřazené před barákem kočárky s dětmi, někdy jsou i zasněžené. Tam začíná to jejich tvrdé jádro," popisuje fotograf a milovník i znalec Islandu Jiří Hroník, muž s dlouholetou zkušeností se životem na tomto ostrově.

Takže až v neděli nastoupí jedenáct islandských fotbalistů na plzeňský trávník, klidně si představte jedenáct sněhem zapadaných dětských kočárků, které kdysi stály na islandském mrazu, a v nich se tužili současní fotbaloví reprezentanti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotograf a znalec Islandu Jiří Hroník přibližuje před utkáním kvalifikace o fotbalové ME ČR-Island islandskou mentalitu

Sport je na ledovém ostrově přirozenou součástí života, značná část malého národa se večer schází ve fitness centrech, ale v souboji s tamním podnebím se fyzická zdatnost často hodí i v běžných životních situacích.

"Když v osadách podél moře sněží, tak to jsou metry sněhu. Z auta se často musí vylézat střešními okny, protože dveře jsou zasněžené. Nebo než nasedneš do auta, tak ho musíš vykopat ze sněhu. V západních fjordech je to normální záležitost," usmívá se Jiří Hroník.

Z Islanďanů to dělá lidi z křemene zvyklé na extrémní situace a tím také ideální typy pro moderní gladiátorské hry současného vrcholového sportu. Ne náhodou a nejen kvůli zeměpisné blízkosti jsou častým odbytištěm islandských fotbalistů anglické soutěže včetně Premier League, kde jsou tihle tvrdí muži ze severu žádaní.

Je to i tím, že kromě přirozené síly a výdrže mají Islanďané coby třistatisícový národ, který se odedávna pere s drsnými přírodními podmínkami, hluboko v sobě zakódovaný i smysl pro vzájemnou pomoc a spolupráci - pro kolektivní sporty jsou tedy jako stvoření.

Milují svou zemi, a tak milují Islanďané i sopku, která paralyzuje evropské letectví

"Pospolitost je znát, protože kdyby nebyla, tak ten národ dnes neexistoval. Na základních školách se normálně učí znaková řeč, protože tam mezi nimi jsou i hluchoněmé děti. Všichni vyrůstají spolu. Když jsi někde v divočině a zastavíš autem, tak první, kdo pojede okolo, se zastaví, pozdraví a zeptá se, jestli je všechno v pořádku. Lidi žijí, jako by se všichni znali," vypráví fotograf Jiří Hroník o Islanďanech tak, jak je poznal za léta, která mezi nimi strávil a během kterých si také uvědomil, že jsou tuze cílevědomí, sebevědomí a hrdí.

I to je bude v neděli proti českým fotbalistům hnát kupředu, za vysněným postupem na fotbalové Euro, kde by se představili jako nejmenší národ v historii a udělali Islandu velkou a tentokrát pozitivní reklamu. Ne jako když se o jejich zemi mluví při každém soptění vulkánu, které ohrožuje leteckou dopravu v půlce Evropy. Ačkoli…

"Oni zdravě milují svoji zemi. Je to jejich země, takže to je jejich sopka a oni jsou na ni hrdí. A jestli to někde něco stopne na světě, to je absolutně nezajímá," říká Jiří Hroník.

Fotograf, milovník a znalec Islandu Jiří Hroník | Foto: Jan Kaliba

Zkrátka porazit zatvrzelé a odhodlané Islanďany, to pro české fotbalisty nebude v neděli o nic jednodušší než vyslovit název sopky Eyjafjallajökull.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme