Jan Kaliba: Bílkovi fotbalisté nezvládli taktiku v zápase s Rusy, jejich šéf Pelta už před ním

Čeští fotbalisté budou hrát v úterý proti Řecku o bytí a nebytí na mistrovství Evropy. Pro trenéra Michala Bílka ovšem tenhle zápas bojem o všechno nebude. Se smlouvou na další dva roky v kapse nemusí mít strach, že by pro něj tenhle zápas byl klíčový z hlediska setrvání ve funkci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér českého národního mužstva Michal Bílek | Foto: Filip Jandourek

Když předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta vysvětloval, proč Bílkovi nabídl další spolupráci bez ohledu na výkony a výsledky na mistrovství Evropy, zdůvodňoval to i větším klidem, ze kterého tak mužstvo i Bílek samotný mohou během ME těžit.

Jenže stačil jeden zpackaný zápas a debakl 1:4 od Rusů a sám šéf českého fotbalu přišel na trénink českého týmu s pokynem přesně opačným.

„Musíme zmobilizovat. Nemůžeme si říct, ať se děje vůle boží. Uděláme všechno pro to, abychom to obrátili,“ zdůraznil Miroslav Pelta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Kaliba se zamyslel nad smyslem a nesmyslem o prodloužení smlouvy s reprezentačním trenérem Michalem Bílkem ještě před zatím neúspěšným Eurem

Ovšem Peltovy argumenty, proč s prodloužením Bílkovy smlouvy tak spěchal, se naopak nesly v duchu „Děj se vůle boží". Asociační předseda na květnovém soustředění v Rakousku přiznával, že podstatnější než úvahy o herním stylu a perspektivě, kterou národní tým pod Bílkovým vedením má, je pro něj ekonomická stránka věci.

„Nejhorší je být alibista a vyčkávat - když budeš úspěšný, tak tě chceme, když nebudeš, tak tě nechceme. Když někomu věříte, tak mu prostě věříte, myslím, že to risk není, jde jen o prachy,“ dodal předseda Fotbalové asociace České republiky.

Pokud si to přeložíme tak, že nová smlouva s Bílkem před Eurem je levnější, než kdyby ji Pelta s koučem uzavíral v případě úspěchu až po turnaji, má to svou logiku. Ale bohužel opravdu jen tu finanční.

Bílek je muž lidsky kvalitní, v roli reprezentačního trenéra nejen pro hráče velmi přijatelný, ale utkání s Ruskem v plné nahotě odhalilo jeho profesní slabiny. Největšími nedostatky Čechů byly taktika a defenzivní činnost, což nikdy není dobrá trenérská vizitka.

A právě taktika bude hodně důležitá hned ve čtyřech zápasech nadcházející kvalifikace mistrovství světa, protože oproti cestě na Euro potkají Češi o jeden špičkový evropský celek více. Minule to bylo jen Španělsko, teď jsou překážkami Dánsko a Itálie.

Taktický reparát může Bílek ještě složit v úterý proti Řecku, týmu v tomhle směru hodně vyspělému. Pokud se mu to nepodaří, bude to další náznak toho, že se může Peltova investice nakonec během kvalifikace hodně nevyplatit, a to jak sportovně, tak finančně.

Jan Kaliba, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme