Jan Kaliba: FAČR se masochisticky poškozuje sama

Když si někdo nechá notářsky ověřit výpověď, ve které zřejmě říká, že se nechal pod nátlakem uplatit, má to svou váhu. Tímto důkazem podložené podezření z korupce se teď vznáší nad českým fotbalem a možná se zanedlouho dočkáme řady dalších závažných obvinění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda disciplinární komise FAČR Jiří Golda (vlevo) a mluvčí komise Jaroslav Kolář přicházejí 5. listopadu na tiskovou konferenci v Praze. Komise podala trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s údajnou novou korupční kauzou v první lize. | Foto: ČTK

Předseda disciplinární komise fotbalové asociace Jiří Golda neřekl naplno, co je obsahem dokumentu, který na Strahov poslal rozhodčí Tomáš Adámek. Ale na rozdíl od pana Smrtky z cimrmanovské hry Posel z Liptákova smí Golda aspoň naznačovat.

„Jak to tak bývá, jeden úplatek dává a druhý přijímá, ale tady to pozadí bude evidentně širší,“ říká neurčitě Jiří Golda a zmíněné pozadí zatím odhalovat nehodlá, i když ještě včera k tomu prý byl odhodlaný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalová asociace si podle některých názorů může za současné problémy hlavně sama

„Byl jsem policií požádán o to, abychom jí my, fotbalová asociace, dali určitý náskok a v té věci jsme nezveřejňovali podrobnosti. Přiznám se, že je to věc, se kterou vnitřně nesouhlasím a obtížně se s ní ztotožňuju,“ tvrdí předseda disciplinárky, která v poslední době působí trochu jako boxer, který má silácké řeči, ale pokaždé na poslední chvíli uteče z ringu.

Navzdory původnímu rozhodnutí komise minulý týden přece jen otevřela případ, který se táhne od poloviny září. Hned ho ale zase uložila k ledu. A plán jednat nezávisle na policii nevyšel ani napodruhé.

„Dvě hodiny jsme s policisty z protikorupčního hovořili o tom, jestli informace uvolnit nebo ne. V médiích už bylo něco zveřejňováno, a to je právě ta věc, která fotbalovou asociaci poškozuje.“

Ale to hlavně proto, že většina těchto informací má oporu v realitě. Organizace, která si do svého čela zvolí muže, co před sedmi lety jenom o vlásek unikl cejchu účastníka velké úplatkářské aféry, a do širšího vedení fotbalového kmotra, ta se poškozuje hlavně sama.

Musí existovat řetězec důkazů, pak teprve přijde trest, říká Jiří Golda

Číst článek

Masochistická důvěra v Peltu a Berbra o mnohém svědčí. Nadějí je, že v prostředí, kde zpravidla každý na každého něco nepěkného ví, se může netradičně otevřené svědectví o korupci, ať už je motivované čímkoli, změnit v třaskavinu.

A pokud by se teď spustila lavina dalších nařčení, aby vrátili úder ti, proti kterým je namířen ten poslední, mohla by snad vedlejším produktem být i očista českého fotbalu.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme