Jan Kaliba: Kroměřížská fraška aneb O medvědích službách českému fotbalu

Fotbalová pohádka o senzačním tažení třetiligové Kroměříže domácí pohárovou soutěží končí smutně. Hanácká Slavia vypadla v semifinále s Mladou Boleslaví po fatálních chybách dvojice sudích Michal Paták, Patrik Filípek a podává oficiální protest. Fotbalový svaz by ho neměl brát na lehkou váhu a zamést ho pod koberec. Tady totiž nejde jen o pocit křivdy jednoho poloprofesionálního klubu, ale znovu se hraje také o důvěru fanouška v český fotbal, jak ve svém komentáři vysvětlí Jan Kaliba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spousta Kroměřížanů si návštěvu fotbalu příště rozmyslí | Foto: Jan Kaliba

Netvrdím, že by za rovných podmínek třetiligoví amatéři nakonec postoupili, ale i vyřazení mohlo být fotbalovým svátkem s důstojnými kulisami. V Kroměříži se na to těšili a obětovali přípravě historického zápasu dost úsilí. Jenže nepřesný sudí Paták se stejně slabým kolegou Filípkem cynicky ukázali, jak vysoká hra se hraje a že na fotbalovou romantiku není čas a prostor.

Na týmy z nižších soutěží v tak pokročilé fázi pohárové soutěže už jaksi někteří nejsou zvědaví. Kroměříž v tom není sama, jak naznačují třeba vzpomínky trenéra Vlastimila Paličky na jedenáct let starý senzační postup do finále s druholigovou vesnicí Ratíškovicemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Kaliba: O medvědích službách českému fotbalu

„Cítili jsme to v posledních minutách. Toho rozhodčího nebudu jmenovat, protože on teď dělá delegáta, ale bylo vidět, jak je nervózní. My jsme snížili na jedna dva asi dvanáct minut před koncem a bylo vidět, že rozhodčí se toho obává,“ připomíná Palička.

I tentokrát na Hané se bylo čeho obávat. Profesionálové z Boleslavi působili proti amatérům unaveným z práce a školních lavic poněkud neškodně. Jakým způsobem se do věci vložili rozhodčí, snadno pochopíte, pokud znáte příběh Robina Hooda. Jen si ho musíte otočit o 180 stupňů.

Zatímco anglický zbojník porušoval pravidla, aby učinil svět spravedlivějším, tedy bohatým bral a chudým dával, čeští zbojníci s píšťalkou a praporkem naopak pomohli bezradnému boháčovi zasadit rozhodující ránu do vazu nadšeně bojujícího chuďase.

Čekal jsem, jestli trenér Boleslavi Karel Stanner znovu přijde se slovy o medvědí službě českému fotbalu, kterými doprovodil stížnosti na sudí po nedávné ligové porážce se Spartou. Bylo to naivní očekávání.

„Víte co, nelámejte ze mě věci, za který jsem byl nedávno před disciplinárkou,“ odpověděl na příslušný dotaz Stanner. Ale přitom tohle byla medvědí služba na druhou. Nejen proto, že v pohárové Evropě se na takovouto pomoc Mladá Boleslav, pokud tam postoupí, nebude moci spolehnout.

Ještě v něčem jiném tahle medvědí služba spočívá. Sudím Patákovi s Filípkem jen těžko dokážeme úmysl Kroměříž poškodit. To je ale nepodstatné, protože ať je to, jak chce, oni svým výkonem spolehlivě odradili spoustu diváků od toho, aby ještě někdy s nadšením obětovali svůj čas i peníze českému fotbalu.

Být v kůži Kroměřížanů, příště jdu místo na fotbal radši do divadla. Tam sice také budou mít pocit, že hra spěje k režisérem předem určenému rozuzlení, ale aspoň se při tom nebudou cítit trapně obelhávaní a okrádaní o zážitek.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme