Jan Kaliba: Mourinho chtěl být fotbalovou Chytrou Horákyní, je ale Hloupým Josém

"The Special One", jak se říká fotbalovému kouči Josému Mourinhovi, zase jednou potvrdil oprávněnost své přezdívky a zapsal se do dějin fotbalu. Podle všeho právě na jeho pokyn se v úterním zápase Ligy mistrů na hřišti Ajaxu Amsterdam nechali dva hráči Realu Madrid schválně vyloučit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Mourinho neutrousil ani slovo, jen rozdal pár podpisů | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

V závěru zápasu si za stavu 4:0 pro svůj tým nechali dát za zdržování druhou žlutou kartu, aby si karetní trest ještě před jarním osmifinále. Taktický záměr Mourinhovi ovšem jaksi nevyšel.

Mourinho celou akci evidentně vymyslel až na lavičce Amsterdam Areny a příslušné instrukce poslal na hřiště zřejmě přes brankáře Casillase. I při svém sebevědomí zřejmě těžko mohl předvídat, že jeho tým povede o čtyři góly a celá popsaná šaráda tím bude bez obav proveditelná.

Jenže pro takové případy by měl v kapse nosit příručku Evropské fotbalové unie s názvem Pravidla Ligy mistrů. V té se totiž píše, že skupinovou fází soutěže počínaje čeká každého hráče jednozápasový distanc za tři žluté karty - inkasované ovšem ve třech různých zápasech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Kaliba: Mourinho chtěl být fotbalovou Chytrou Horákyní, je ale Hloupým Josém

Xabi Alonso i Sergio Ramos tak sice mají na kontě tři, ale z toho dvě ze zápasu s Ajaxem. V nevýznamném utkání s Auxerre za dva týdny tedy hrát nemohou, ale to kvůli trestu za vyloučení. Dvě nasbírané žluté karty a hrozba dalšího distancu se s nimi povlečou i na jaře.

UEFA chce mít z Ligy mistrů show, ovšem nikoli cirkus, a tak se tímto případem bude zabývat. Před dvěma roky od ní dostali pokutu 15, respektive 10 tisíc eur Cris a Juninho z Lyonu, kteří se nechali schválně napomenout v zápase s Fiorentinou, jenže ti si nevzali na pomoc zdržování, ale úmyslné fauly.

Trenér španělské reprezentace Vicente Del Bosque se Alonsa i Ramose a tím i Mourinha zastal, což nepovažuji za úplně šťastný postoj. Nic fotbalu prospěšného v jednání hráčů a lavičky Realu vskutku nespatřuji.

Pěkným výchovným vytaháním za ucho by bylo, kdyby UEFA oběma hráčům zastavila činnost i pro první osmifinálový zápas, když už tolik prahli po vyloučení. Mourinho je geniální trenér, který během pár týdnů naučil Real hrát nejen pohledný, ale konečně i účelný fotbal. Teď to ale portugalská Chytrá Horákyně s účelností poněkud přehnala a projevila se spíš jako Hloupý José.

Jan Kaliba, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme