Jan Kaliba: Postup Plzně do LM není pro český fotbal nevýhodou

Fotbalová Sparta znovu nedokázala obhájit mistrovský titul, což se jí naposledy podařilo před deseti lety. Pro český fotbal to znamená, že klub s nejlepším pohárovým koeficientem nedostane šanci proklestit si cestu do Ligy mistrů, ale jen do Evropské ligy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liga mistrů UEFA | Foto: UEFA

Přitom když pomineme Slavii, je Sparta jediným českým klubem, který by byl ve všech případných předkolech Ligy mistrů nasazený a dostal papírově slabšího soupeře. Postup Plzně do Ligy mistrů a Sparty do Evropské ligy není pro český fotbal rozhodně nevýhodné.

Pro Jablonec i vítěze domácího poháru, ať už jím bude Olomouc, nebo Mladá Boleslav, bude postup z předkol do Evropské ligy velmi náročným úkolem a nedá se příliš počítat s tím, že by ho některý z těchto týmů zvládl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Kaliba: Postup Plzně do LM není pro český fotbal nevýhodou

Pro český fotbal tedy budou úspěchem dva kluby ve skupinové fázi evropských soutěží a ligové pořadí 1. Plzeň, 2. Sparta tomuto scénáři dává rozhodně realističtější obrysy, než kdyby titul obhájili Pražané.

Důvod je prostý - Sparta by sice byla ve všech předkolech Ligy mistrů nasazená, a dostala by tak relativně slabší soupeře, ale to platí pro předkola Evropské ligy také.

Oproti tomu Plzeň bude nasazená pouze ve druhém předkole Ligy mistrů, kdežto v případném třetím a čtvrtém předkole dostane za soupeře některý ze silnější poloviny zúčastněných týmů.

Jenže v Lize mistrů se jako nejsilnější možní protivníci nabízejí dánský mistr FC Kodaň nebo skotský šampión Glasgow Rangers. A i to jsou rozhodně schůdnější překážky než třeba Sevilla, AS Řím nebo Tottenham, tedy týmy, které by Plzni hrozily v předkole Evropské ligy.

A navíc - pokud Plzeň zvládne první pohárový krok proti outsiderovi, bude pak mít dva pokusy na to, aby si jedním vítězným dvojzápasem zajistila postup aspoň do Evropské ligy, když už by nevyšla Liga mistrů.

Takže pro sbírání bodů do národního koeficientu a vylepšování své pozice má teď český fotbal paradoxně lepší předpoklady, než kdyby mistrovský titul obhájila Sparta.

Jan Kaliba, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme