Je FIFA v nejhlubší krizi v historii?

V Curychu už zítra začne 61. kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Vrcholem dvoudenního jednání měla být středeční volba šéfa světového fotbalu na příští čtyři roky. Ale po neuvěřitelných událostech posledních dnů, které připomínaly špatně zrežírované absurdní drama, není jisté, zda se vůbec bude hlasovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident FIFA Sepp Blatter při návštěvě Prahy

Prezident FIFA Sepp Blatter při návštěvě Prahy | Zdroj: ČTK

Na nejvyšší funkci kandidovali dosavadní prezident FIFA Sepp Blatter, který se o předsednictví uchází počtvrté v řadě, a původně i šéf Asijské fotbalové konfederace Mohamed bin Hammám.

Tento 62letý Katařan se však o víkendu kandidatury vzdal. Včera on i Blatter vypovídali před etickou komisí FIFA. Bin Hammám si totiž nenechal líbit nařčení z korupčního jednání a poslal před komisi i svého šéfa prohlášením, že Blatter o penězích rozdávaných v květnu karibským delegátům věděl, a přece to neoznámil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci ve FIFA mluvili na Rádiu Česku Petr Nosálek a generální sekretář ČMFS Rudolf Řepka

Místopředseda etické komise Petrus Damaseb z Namibie po vyslechnutí obou obviněných oznámil: "V případě prezidenta FIFA pana Blattera komise dospěla k závěru, že se neprovinil proti etickému kodexu FIFA, a proto nebude dále vyšetřován."

Znamená to, že 75letý Švýcar zůstává před středeční volbou jediným kandidátem na post prezidenta FIFA. Jeho bývalý protikandidát z Kataru dopadl hůř: "Až do ukončení dalšího vyšetřování se mu zastavuje činnost ve fotbale na národní i mezinárodní úrovni," oznámil místopředseda etické komise Petrus Damaseb.

"Zdůvodnění verdiktu mi přijde velmi pochybné. Damaseb řekl, že sice Blatter o korupčních praktikách věděl, ale v době, kdy byl varován, se nic nedůvěryhodného a nekalého nestalo. V podstatě jde o slovíčkaření a časové souslednosti," říká editor Rádia Česko a znalec světového fotbalu Petr Nosálek.

Angličané chtějí volbu odložit

Chaos v nejvyšších patrech FIFA před volbou nového šéfa znepokojuje mnoho členských zemí. Například Angličany, kteří na korupční jednání bossů světového fotbalu upozornili poté, co neuspěli se svojí kandidaturou na uspořádání mistrovství světa v roce 2018.

Bývalý výkonný šéf Anglické fotbalové asociace Mark Palios k současnému dění ve FIFA poznamenal: "Volbu by měli odložit. Měli by najít důvěryhodné kandidáty a zajistit, že tito kandidáti - nebo aspoň jeden z nich - budou chtít FIFA skutečně změnit," řekl Mark Palios.

Zatím to ale vypadá tak, že post šéfa světového fotbalu na další čtyři roky obhájí 75letý Švýcar. Jestli se to skutečně stane, může se FIFA pod jeho vedením opravdu změnit?

Bývalý výkonný ředitel Anglické fotbalové asociace David Davies naznačil, že FIFA by měla současné krize využít k rozsáhlé očistě s novými lidmi: "Není pochyb o tom, že to, co se stalo v posledních dnech a týdnech, pověsti FIFA nesmírně uškodilo. A co bude teď? Je možné, že FIFA stojí před úplně novým začátkem," dodal bývalý boss anglického fotbalu David Davies.

Platini do čela FIFA nechce

Během uplynulého víkendu se dokonce začalo spekulovat o tom, že by na poslední chvíli mohl kandidovat jeden ze sedmi viceprezidentů FIFA a předseda Evropské fotbalové asociace (UEFA) Michel Platini. On sám však v rozhovoru pro britskou BBC něco takového vyloučil.

"To nepřichází v úvahu. Byl jsem na čtyři roky zvolen do čela UEFA a hodlám v této funkci vydržet až do konce. Pokud nedojde k volbě nového šéfa FIFA, nastanou komplikace a nevím, co by se v takovém případě dělo dál," uvedl Platini.

"Je to nejhlubší krize FIFA v její historii," říká Petr Nosálek. "Odstartovala ji výpověď bývalého šéfa anglické kopané Lorda Treasmana, že Angličané dostali nejméně od čtyř členů výkonného výboru FIFA korupční nabídky, že si mohou koupit jejich hlas ve volbě pořadatele mistrovství světa 2018," dodává.

"Celá krize vygradovala v květnu, kdy vyšlo najevo, že v karibské oblasti rozdával tehdejší kandidát na prezidenta Bin Hammám milion dolarů údajně na rozvoj fotbalu v regionu, neoficálně se ale tvrdí, že šlo o úplatky, kterými si Bin Hammám kupoval hlasy," připomíná Nosálek.

Tomáš Pavlíček, Jan Suchan, Petr Nosálek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme