Je to blázen, říkali si fotbalisté Dukly, když s nimi Ota Pavel trénoval kvůli psaní knihy

Zkoušeli jste v posledních letech sehnat Duklu mezi mrakodrapy, tedy klasické dílo české nejen sportovní literatury? Pokud ano, tak víte, že šlo v knihkupectvích o věc nemožnou, ale dokonce ani v antikvariátech to nebylo o moc lepší. Tento týden se to změní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalista Josef Jelínek

Fotbalista Josef Jelínek | Foto: Petr Nosálek

Na pult se dostane unikátní reedice původního prvního vydání díla, kterým se Ota Pavel přesně před padesáti lety stal ze sportovního novináře také uznávaným spisovatelem.

„To jsou věci, to je autentické. Tuto myšlenku jsme mu schvalovali, že by o nás napsal tu knížku. Ota si vymínil, že bude s námi chodit trénovat a že chce prožít na vlastní kůži, co prožíváme my jako fotbalisté Dukly Praha. Říkali jsme si, že je to blázen. Že nemůže tyto dávky, které my sneseme, s námi absolvovat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Kniha Dukla mezi mrakodrapy se dostane na pulty knihkupectví díky unikátní reedici

Někdejší útočník Dukly a národního týmu Josef Jelínek dodnes obdivuje, co byl Ota Pavel ochotný kvůli své průlomové reportážní črtě z fotbalového prostředí podstoupit. Hráče, které v knize představuje v působivých medailoncích, poznával přímo při jejich výkonu v terénu.

A během zájezdu na turnaj o Americký pohár, který tvoří jádro příběhu, stihl novinář a začínající spisovatel ještě mnohem víc než sami fotbalisté. „Byli jsme ubytovaní v hotelu v Chicagu a on se nám tam ztratil, den a půl jsme ho hledali a nemohli jsme ho najít, protože nějak večer odešel a ráno nepřišel ke snídani, pak k obědu a k večeři, tak jsme o něj měli starost.“

„Nakonec jsme zjistili, že v tom hotelu, ve kterém jsme bydleli, tak tam bylo dřív doupě Al Caponeho, a pak když se ho ptali starší kamarádi: ‚Kde jsi byl,‘ tak říkal, že prožil krásnou noc a začal nám vykládat, že byl v tom v doupěti,“ vybavuje si Josef Jelínek, kterého Ota Pavel v Dukle mezi mrakodrapy vykresluje coby soudobé nejlepší levé křídlo světa hned po Španělu Gentovi z Realu Madrid.

Ale i o těch, kteří se ve slavné generaci armádního klubu prosadili mnohem méně, vypráví první vydání knihy velmi působivě.

Po 50 letech znovu vychází kniha Dukla mezi mrakodrapy v původní podobě

Číst článek

„Četli jsme první část povídky o Ivo Urbanovi, to je velmi silný příběh o jednom nejlepším z nejlepších, který se mezi ty nejlepší nemohl dostat. Bylo jich tolik nejlepších, že musel žít z mála. Kdyby šel kamkoli jinam, tak by byl ‚king‘ a on kvůli té partě pořád zůstával a je tam ta nádherná věta Oty Pavla o tom, že někdo se neumí radovat, protože má hojnost z přemíry,“ říká spisovatelka a herečka Zuzana Maléřová.

Ta se v současné Dukle stará o to, aby kromě sportu měli malí fotbalisté vztah i k literatuře, a je také autorkou předmluvy nového vydání Dukly mezi mrakodrapy, která až na tohle uvedení do současného kontextu vychází tento týden v původní podobě, tak jak ji v 60. letech poprvé vydalo Naše vojsko.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme