Jeden zápas a zpátky domů. Prezident FIFA Infantino chce rozšířit mistrovství světa o baráž

Fotbalové mistrovství Evropy v červnu poprvé hrálo čtyřiadvacet týmů. Podle návrhu prezidenta Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA Gianniho Infantina by se mohl rozšířit i světový šampionát, a to ze současných dvaatřiceti reprezentací na osmačtyřicet. Šestnáct účastníků by přitom do pořadatelské země cestovalo jen na jedno utkání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gianni Infantino během svého proslovu před prvním kolem volby šéfa FIFA ve švýcarském Curychu | Zdroj: Reuters

Nový prezident FIFA Ital Gianni Infantino, který v únoru nahradil Seppa Blattera, sliboval před volbami rozšíření světového šampionátu na čtyřicet účastníků.

Teď svůj původní návrh pozměnil a chce, aby se od roku 2026 zapojilo do mistrovství světa až osmačtyřicet reprezentací, což je téměř čtvrtina z celkových 211 členských zemí mezinárodní federace.

Dvaatřicet týmů má v pořadatelské zemi hrát jednozápasové předkolo, po němž polovina odcestuje domů a šestnáctku úspěšných rozlosují k šestnácti již nasazeným do základních skupin. Zbytek turnaje už bude probíhat podle stávajícího formátu v osmi skupinách po čtyřech.

„Samotný šampionát se tolik nezmění, ale do pořádající země pojede 48 celků,“ vysvětlil Infantino s tím, že je to jeden z nápadů, jak dál šířit fotbal v globálním měřítku: „Mistrovství světa je největší akcí, díky níž lze fotbal rozšiřovat – není to jen turnaj, ale společenská událost.“

Řídící komise FIFA má o novém systému rozhodovat v lednu. Uvítaly by ho reprezentační výběry menších států, ale jeho případné prosazení na druhou stranu rapidně zvýší nároky na pořadatelskou zemi.

Löw: Mám pochopení, ale nápad odmítám

Kouč úřadujících mistrů světa Němců Joachim Löw sice chápe, že by tím reprezentace malých zemí dostaly možnost ukázat se na velké scéně, ale s Infantinem nesouhlasí.

„Myslím, že sportovní hodnoty by se neměly nijak drobit,“ komentoval Löw, kterému se nelíbilo ani rozšíření Eura z šestnácti na čtyřiadvacet týmů: „Víme, že kvalita hry dlouhodobě upadá a neměli bychom to přehánět.“

Počet účastníků mistrovství světa se naposledy rozšiřoval v roce 1994, a to ze čtyřiadvaceti na dvaatřicet reprezentací. Další pokusy o zvětšení selhaly kvůli obavám, že budou skupiny nevyvážené.

Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme