Jihoafričané hodnotí MS 2010 ve fotbale
Před týdnem skončilo fotbalové mistrovství světa. Kelímky v parcích už jsou dávno sesbírané. I ti nejzatvrzelejší fanoušci se z hospody museli vrátit do práce. A Jihoafrická republika měla dost času na bilancování.
Afrika dostala příležitost ukázat světu, že zvládne zorganizovat velkou sportovní akci. Před šampionátem panovaly obavy především kvůli zločninnosti, kterou je Jihoafrická republika nechvalně proslulá. Během mistrovství ale na žádné katastrofické scénáře nedošlo.
Velvyslankyně Jihoafrické republiky v Praze Celia-Sandra Botha vysvětluje, že kromě vyššího počtu hlídek v ulicích byly klíčem zvláštní soudy.
„Naštěstí neměly moc práce, ale ty případy, které se k nim dostaly, řešily velmi rychle a efektivně. Takže to byl jasný signál pro zločince, aby raději zanechali kriminální aktivity. Ten systém byl tak úspěšný, že pravděpodobně bude v nějaké podobě pokračovat i po šampionátu. A že jsme odvedli skutečně dobrou práci, dokazuje i žádost Brazilců, kteří chtějí, aby jim naše policie pomohla s přípravami na další mistrovství.“
Velvyslankyně Jihoafrické republiky v Praze Celia-Sandra Botha zhodnotila MS 2010 v rozhovoru s Ondřejem Boudou
Celia-Sandra Botha si také pochvaluje obří investice, které šampionát přinesl. Nejenže stavební práce zvýšily zaměstnanost, ale podařilo se také realizovat projekty, které budou mít dlouhodobý přínos - například kilometry nových silnic, rekonstrukce letišť a přístavů, modernizace hromadné dopravy - nic z toho už Jihoafričanům nikdo nevezme.
Ne všechno je ale tak růžové. „Podle mě FIFA nemá úplně domyšlené některé otázky. Má celou řadu požadavků na počet a kvalitu stadionů, ale už neřeší, co se s nimi stane po šampionátu ani kolik to bude stát. To už je FIFA pryč a není to její problém. Samozřejmě, že některé stadiony si na sebe vydělají, kromě fotbalu se na nich může hrát ragby a další sporty. Ale řada dalších bude jen zatěžovat státní kasu. Jejich údržba bude velmi drahá. Kdybych o tom měla rozhodovat já, tak bych asi některé raději zbourala,“ uvedla Celia-Sandra Botha.
I přes drobné výhrady, ale podle velvyslankyně byl šampionát velmi úspěšný. Jihoafričané na něj mohou být právem hrdí. A čím byl výjimečný, co si lidé budou pamatovat ještě za deset, dvacet let?
„Nebudou to zápasy ani výsledky, ale vuvuzely. Určitě vuvuzely. Něco takového už na žádném šampionátě nezažijete. Myslím, že je dobře, že je FIFA nakonec povolila, protože bez nich by to byl úplně jiný šampionát. A určitě ne tak autenticky jihoafrický. Vuvuzely jsou součástí naší sportovní kultury a nikdo nám je nikdy nevezeme,“ uzavřela s úsměvem Celia-Sandra Botha.