Jihokorejský fotbal zasáhl sázkařský skandál. Tresty jsou tvrdé

Jihokorejský fotbal se chce s korupcí vypořádat velice rázně - po nedávno odhaleném skandále s ovlivňováním výsledků budou muset podezřelí hráči postupovat test na detektoru lži.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze

Peníze | Foto: Magdaléna Trusinová

Do skandálu je zapleteno více než 70 osob, 46 hráčů a 11 bookmakerů čelí obvinění z toho, že během právě skončeného ročníku fotbalové ligy záměrně chybovali minimálně v 15 zápasech. 10 hráčů již bylo odsouzeno doživotním nepodmíněným trestem, dva obvinění spáchali sebevraždu.

Skandál dosáhl rozměrů neobvyklých i na Asii, vláda vyhrožuje, že nejstarší asijskou profesionální ligu nechá uzavřít - pokud by k ovlivňování zápasů docházelo i nadále. Do skandálu jsou zapleteny sázkové kanceláře, přitom v Asii je sázení na sportovní události omezeno, někde i zakázáno.

Přehrát

00:00 / 00:00

O korupci ve fotbale mluvil na Rádiu Česko šéfredaktor časopisu Hattrick Pavel Procházka

„Centra ilegálního sázení jsou hlavně v Hongkongu a v Macau, ale ovlivňují fotbal v Koreji, Číně a Japonsku. Proto se i Korejská fotbalová asociace snaží dohromady spolupracovat s těmito dvěma zeměmi a bojovat proti sázení, ilegálnímu sázení, které je příčinou zla v jihokorejském fotbalu,“ vysvětlil šéfredaktor časopisu Hattrick Pavel Procházka.

V Koreji chtějí nyní připravit preventivní opatření, jedním z nich je i spolupráce s FIFA, která využívá systém brzkého varování, který monitoruje přehnané sázení na zápasy. Navíc chtějí v Koreji vyplácet odměny informátorům o korupci. Jednalo by se o částky v přepočtu až 1,5 milionů korun. Rizikem jsou ovšem falešná udání.

Podobné skandály se poslední dobou řeší většinou radikálně, například v Turecku bylo zatčeno několik hráčů a funkcionářů. Ve světovém fotbale tak možná nastává ‘ozdravný duch‘.

„Nemyslím si, že by to byla nějaká novinka. Spíš jde třeba o snahu policie zviditelnit se nebo dokázat výsledky práce. Protože na fotbalu, velmi sledovaném, hlavně v Turecku, se dá udělat dobré jméno,“ domnívá se Pavel Procházka.

Vladimír Kroc, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme