Jiří Plíšek přivedl z Balkánu řadu fotbalistů, teď chce v Sarajevu otevřít fotbalovou akademii

Jiří Plíšek v nejvyšší soutěži vedl Slovácko a Teplice. Jako sportovní manažer ve Spartě měl na starosti vyhledávání talentů. Pracoval také ve Slavii. Už v roce 2004 se ale objevil jako kouč v týmu Železničar Sarajevo. Možná tam jsou kořeny jeho zalíbení právě pro tento kout Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér Teplic Jiří Plíšek děkuje hráčům za výhru nad Bohemians 1905. | Foto: David Kalvas | Zdroj: Český rozhlas

„Nejvíce mě přitahuje možnost najít tam talentované kluky. Na Balkáně se rodí talentovaní hráči pro všechny míčové sporty. Navíc jsou hladoví po úspěchu,“ vysvětluje Jiří Plíšek.

Pro rodáka z Aše je druhým domovem Bosna a Hercegovina, Černá Hora a také Chorvatsko. Zná srbský a slovinský fotbal. Nejznámějším z hráčů, které přivedl, je Edin Džeko. Vysoký útočník zamířil přes Teplice a budesligový Wolfsburg do Manchesteru City. O pár let dřív objevil ale talent ve slovenských vodách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Plíšek přivedl z Balkánu řadu fotbalistů, teď chce v Sarajevu otevřít fotbalovou akademii

„Ve Slavii jsem si vyzkoušel první zahraniční skauting, když jsem přivedl do A-dorostu gólmana Matúše Kozáčika a spousta lidí bylo proti. Dneska je jedničkou v Plzni i slovenské reprezentaci.“

Skauting se stal pro rodáka z Aše prvořadou záležitostí. A měl by podle jeho slov být také pro všechny kluby. V jeho případě znamenal pro český fotbal příchod hráčů, kteří se zapsali do podvědomí fanoušků.

„V Teplicích to byli Čajič nebo Mahmutovič, který je dneska v Plzni. Ljevakovič, objevil se tam Melunovič, s Edinem Džekem přišel Merzič. V Jablonci začínali Haurdič a Mešanovič. V Mladé Boleslavi Ščuk, v Jihlavě Harba,“ vypočítává Jiří Plíšek.

To jsou nejvýraznější jména hráčů, kteří přicházeli přes Plíškovo spojení s Balkánem.

„Buď jsem si ty kluky vytáhl jako trenér, protože jsem je znal a věřil jsem jim. Nebo jsem je vytáhl jako sportovní manažer jednotlivých klubů.“

Útočník Edin Džeko na tréninku Manchesteru City před zápasem na půdě Bayernu | Foto: Reuters

Dnes už se na českých trávnících objevují jejich mladší následovníci. Prosadit by se měli v nadcházejících letech. Jejich příchod potvrzuje fakt, že právě český fotbal má na Balkánu dobrý zvuk.

„Příběh Edina Džeka je obrovskou motivací pro spoustu kluků i rodičů. Všichni, kteří se tady prosadili, mluví o Česku velmi dobře a je to úžasná reklama,“ domnívá se Jiří Plíšek a dál sní svůj velký sen - v dohledné době otevřít v Sarajevu fotbalovou akademii.

Pavel Petr, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme