Švédsko 2:3 Česko

Již 60 let v červeno-bílém. Slávisté oslavují výročí návratu k tradičním barvám

Možná jen málokdo z nás si pamatuje velikonoční fotbalové turnaje, ale kdysi se kvůli nim přerušovala ligová soutěž. Při jednom takovém začátkem dubna před šedesáti lety publikum na stadionu Sparty na Letné nevěřilo svým vlastním očím. Slávisté i přes komunistický zákaz nečekaně nastoupili v červeno-bílých dresech a ukončili tím jediné období, kdy hráli fotbal v jiných než svých tradičních barvách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vršovické derby Bohemians - Slavia

Vršovické derby Bohemians - Slavia | Foto: Filip Jandourek

„Ty dresy byly různě barevné. Hráli jsme i třeba v modrých nebo ve světle žlutých. Tak jako v roce 1955 v Berlině. Ale o rok později proti Hajduku Split jsme již nastoupili v těch tradičních červenobílých,“ říká 81letý bývalý hráč Slavie a reprezentant Ján Andrejkovič a prohlíží album plné fotbalových fotografií.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přesně před šedesáti lety se fotbalisté pražské Slavie vrátili k tradičním červeno-bílým dresům

„Slavia jako Dynamo tehdy patřila pod podnik Energovod a jeho ředitel byl opravdu velký slávista. A vedení podniku tu tehdejší akci iniciovalo. A od té doby jsme v nich pak hráli,“ uzavírá Andrejkovič.

Historický okamžik zažíval přímo na hřišti. Traduje se, že při zabavování červeno-bílých dresů v roce 1953 se jednu sadu dresů podařilo pokoutně zachránit.

„Ty dresy zachránil tehdejší správce stadionu. Skutečně byly zašité v nějakém ložním prádle, jejich zachránci se zřejmě báli i domovních prohlídek,“ vypráví historik Miloslav Jenšík, další pamětník slavného momentu. On ho vnímal pro změnu z publika a možná ještě silněji než samotní hráči.

„Na tu chvíli nikdy nezapomenu. Naplněné hlediště zatajilo dech, přišla chvíle úžasného ticha a pak se rozbouřil takový uragán, že Slavia hraje v těch svých dresech. Celé hlediště je pozdravilo takovým způsobem, že už je potom nezakázali,“ doplňuje vlastní vzpomínku Jenšík.

A tak v nich Slavia hraje nepřetržitě už 60 let - od dubna 1956. Kdežto ke svému názvu se tehdejší Dynamo smělo vrátit až o osm let později.

Jan Kaliba, Stanislav Zbyněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme