Josef Kadraba bude i jako polosparťan čestným hostem oslav 120 Slavie

Slávisté zvou na dnešní slávu ke 120 letům od založení klubu i zástupce Sparty. A také řada fotbalistů, kteří Slavii v její historii odvedli cenné služby a do Národního divadla jsou proto zváni, prošla zároveň i Spartou. Zřejmě nejslavnějším takovým obojživelníkem je vicemistr světa z roku 1962 Josef Kadraba. Do Prahy dorazil ze svého domova ve Vídni. A ze sparťana slávistou se před lety stal jen komickou shodou okolností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vídeňan Josef Kadraba vzpomíná na slavné MS i značkou svého vozu | Foto: Václav Tvarůžka

„Já bych řekl, že jsem více slávista, protože jsem ve Slavii dosáhl více úspěchů a i jsem tu skončil. Ale Sparta je po všech stránkách lépe organizovaná, Slavia bude mít pořád nějaké starosti,“ srovnává Josef Kadraba oba slavné kluby, kterými během své kariéry prošel a ke kterým se hlásí.

Pravidelně jezdí z Vídně na setkání bývalých hráčů obou týmů, a v těchto dnech je tedy o něco více slávistou než sparťanem. Při slavnostním večeru rozhodně nevzbudí žádné pozdvižení, mezi slávisty je i coby bývalý sparťan oblíbený a respektovaný. U jeho přestupu do Slavie byli v polovině šedesátých let legendy červeno-bílých barev Bican, Plánička nebo Kopecký. A na jeho příchod z Kladna se skládali herci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Také Josef Kadraba bude hostem oslav Slavie, ví o tom Jan Kaliba

„Jedu vždy na podzim k mamince na posvícení. Nic jsem nevěděl, a ona tam hrála stará garda Slavie proti Rakovničákům, a za ty jsem také dříve hrával. A ona povídá, že se nesmím moc nacpat, že vždyť hraju ve tři hodiny fotbal. Já na to, ať neblbne. A ona povídá, že to je na plagátech, že přijede stará Slavia a že bude i Kadraba. No to mi nikdo neřekl!“

„Tak říkám, že to ne, vždyť jsem přijel na husičku. Tak jsem něco málo snědl, a oni už volají, kde jsem. No já neměl ani kopačky,“ vypráví. Ale přemluvit se Josef Kadraba nechal, za starou gardu Rakovníka proti veteránům Slavie nastoupil, dal Pláničkovi dva góly a získal díky tomu ve 32 letech angažmá po Spartě i ve druhém pražském "S".

„Já tam přijel, teď tam byli Bican, Kopecký, Veselý, ti všichni se se mnou objali. Po zápase přišel Kopecký a povídá, že slyšeli, že už nejsem spokojený a jestli nechci do Slavie. Povídám, ať za mnou pošlou. Tak oni poslali, ale už tenkrát Slavia nic neměla, tak za mnou poslali do Kladna herce. Přijeli Novák, Růžek, Kladno přemluvili a pak za mě zaplatili.“

Ve Slavii strávil Kadraba dvě sezóny, než odešel - nejprve legálně - do Rakouska, kam později emigroval a kde dodnes žije. Od půl osmé večer bude jedním z čestných hostů při oslavách 120 let Slavie na prknech Národního divadla.

Jan Kaliba, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme