Josef Masopust by dnes oslavil 85 let. Jeho odkaz žije dál i za českými hranicemi

Dnes je to přesně 85 let od narození prvního českého držitele Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy. Jubileum Josefa Masopusta si fanoušci poprvé připomínají už bez něj, protože loni v červnu zemřel. Ale příležitostí, jak se s ním i nadále setkávat, je stále dost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Masopust (uprostřed) pod vlastní podobiznou

Josef Masopust (uprostřed) pod vlastní podobiznou | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Předškolním dětem slouží bronzová socha Josefa Masopusta při hře na schovávanou, zato v pamětnících dovede tahle připomínka u brány stadionu na Julisce vyvolat i půl století staré zážitky ze zápasů tehdejší Dukly a jejího fotbalového dirigenta.

„Znamenal pro mě opravdu hodně. Chodil jsem na něj na Duklu jako voják. A setkal jsem se s ním i osobně, byl to velmi čestný člověk a čestný fotbalista. Opravdu borec,“ říká pamětník fotbalových výkonů Josefa Masopusta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na fotbalovou legendu Josefa Masopusta vzpomínají nejen pamětníci, ale i malí účastníci turnaje pojmenovaného po gentlemanovi z Julisky

Odkaz geniálního záložníka a symbolu fair play se snaží Klub přátel Josefa Masopusta udržovat i dynamičtější formou. Pořádá celorepublikový turnaj středoškoláků, který nese Masopustovo jméno. A třeba jeho pražská část měla na podzim rekordní účast.

„Tím, že pohřeb byl emotivní a hodně mediálně sledovaný, tak mnohým studentům se jméno Masopust dostalo více do povědomí. A když slyší, že se tak jmenuje i ten turnaj, má to také vliv,“ všímá si ředitelka turnaje Ivana Černohorská.

„Masopust patří k nejslavnějším hráčům historie. Možná že spoustě kluků, kteří tu jsou, to nic neříká. Protože ho viděli hrát možná na dobových záběrech a to je pro většinu z nich prehistorie. Na druhou stranu to má cenu. Teď o něm možná nic neví, ale když postoupí do vyššího kola, třeba si o něm něco zjistí,“ doufá učitel Miroslav Včelař.

Přesah za hranice sportu a republiky symbolizuje třeba rekonstrukce historické vily v Bílině provedená pod Masopustovým jménem. Nebo výstava na téma Josef Masopust v prostorách Evropského parlamentu ve Štrasburku. Ta začne ve stejný červnový týden a ve stejné zemi jako fotbalové mistrovství Evropy.

Josef Masopust | Foto: Český rozhlas

Jan Kaliba, Stanislav Zbyněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme