Josef Masopust vynikal nejen fotbalovým uměním, ale i rytířským chováním

V Praze dnes po dlouhé nemoci zemřela legenda světového fotbalu a symbol fair play. Českému Fotbalistovi 20. století, držiteli Zlatého míče a střelci gólu z finále mistrovství světa v Chile Josefu Masopustovi bylo 84 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Masopust

Josef Masopust | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Uctít jeho památku mohou fanoušci u jeho sochy před stadionem Dukly na Julisce, kde Klub přátel Josefa Masopusta zřídil pietní místo. Zřejmě se tam vypraví také Josef Jelínek, Masopustův blízký kamarád a dlouholetý spoluhráč z Dukly i reprezentace.

„Vzpomínám, jak mě Pepa Masopust s dalšími zkušenými hráči, jako byli Novák a Pluskal, přijali do mužstva, když jsem přišel z dorostu. Neexistovalo žádné pane nebo soudruhu kapitáne, ale hned jsme si začali tykat,“ vypráví Josef Jelínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Josef Masopust byl nejen vynikající fotbalista, ale i hráč vyznávající fair play, což svého času ocenil i Král světového fotbalu Pelé

S Josefem Masopustem se setkával od svého příchodu do Dukly v 50. letech až do jeho posledních dní.

„Poslední dobou to bylo dost těžké. Hlavně při zájezdech do Brazílie, kam jsme byli pozváni v rámci výročí 50 let od finále v Chile 1962. To už Pepa Masopust dost bojoval s nemocí, ale pozvání do Brazílie bylo spojeno se setkáním s Pelém a po tom toužil. Bohužel k němu nakonec nedošlo.“

Kromě skvělého ovládání míče a dalších fotbalových dovedností proslul Josef Masopust svým rytířským chováním, které svého času ocenil i Král světového fotbalu Pelé.

„Ve skupině na mistrovství světa jsme hráli proti Brazílii a v té době se nesmělo střídat. Pelé si po patnácti minutách natrhl stehenní sval, ale zůstal na hřišti a dohrával zraněný. Ve chvíli, kdy převzal míč, ho Masopust neatakoval, zůstal od něj stát tři metry a nechal ho rozehrát. V ten moment celé obecenstvo začalo tleskat a oba hráči se tímto činem k sobě dostali hodně blízko,“ dodal Josef Jelínek, kamarád a spoluhráč Josefa Masopusta.

Jan Kaliba, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme