K odstoupení není důvod, říká Bílek. Tým podle něj teď nemá kvalitu v ofenzivě

Řada fanoušků mu nemůže přijít na jméno. Na internetu už dokonce visí petice požadující jeho odvolání. Kouč fotbalové reprezentace Michal Bílek sice v červnu dokázal s týmem postoupit do čtvrtfinále Eura, jenže od té doby jeho svěřenci nestřílí góly, herním projevem dost často nudí, a také ztrácí body v kvalifikaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér českých fotbalistů Michal Bílek (vlevo) a manažer reprezentace Vladimír Šmicer diskutují s novináři | Zdroj: ČTK

Samotný trenér ale rozhoupané křeslo nehodlá opustit, a na Strahově to den po nepovedeném zápase s Bulharskem důrazně připomněl.

„Tlaky na moje odvolání jsou vlastně od té doby, co jsem trenérem národního týmu. Samozřejmě chápu, že by byla spousta lidí rádo, abych u národního týmu skončil. Ale já osobně si myslím, že k tomu není důvod,“ říká kouč české reprezentace.

Michal Bílek před novináři na Strahově několikrát zvýšil hlas, občas mu pomohli s doplňujícím vysvětlením reprezentační manažer Vladimír Šmicer nebo svazový mluvčí Jaroslav Kolář.

Přehrát

00:00 / 00:00

K odstoupení není důvod, říká Bílek. Tým podle něj teď nemá kvalitu v ofenzivě

To aby co nejlépe veřejnosti popsali, proč to ve hře národního týmu delší dobu skřípe. „My těm klukům nemůžeme nic vyčíst, vždyť jezdí, bojují. Nerozumím tomu, co se tady zase rozpoutává. Je mi z toho smutno,“ prohlásil Šmicer.

Kolář k tomu navíc dodává. „Hrát krásně a být pátý ve skupině je špatné. Vždycky je lepší být ve skupině druhý a hrát tak, že se to třeba někomu 60 minut nelíbí.“

A Vladimír Šmicer ještě připojuje: „Mně to tak zatím připadá, že nejsme v českém fotbale na jedné lodi. Všichni musíme být na jedné lodi, nebo ne.“ Jenže otázkou je, kam zmíněná loď pluje.

Zatím se totiž nezdá, že by měla národní tým dovézt na světový šampionát do Brazílie. Má totiž problém vůbec se odrazit od břehu. V pěti z posledních šesti zápasů nevstřelil výběr Michala Bílka gól, do velkých brankových šancí se ani skoro nedostával, a horko těžko zdolával pouze Maltu.

Chybí kvalita v ofenzivě

„My se neprosazujeme proti soupeřům, kteří úporně brání proto, že v ofenzivní části kvalita není. Do kvalifikace jsme proti Euru vstoupili citelně oslabení o ofenzivní hráče. Skončil Baroš, zranil se Rosický, Pilař, Kolář,“ myslí si Michal Bílek.

Jenže je stále dost kvalitních fotbalistů, které kolem sebe jako reprezentační trenér má. Stačí se podívat na aktuální soupisku s klubovou příslušností hráčů a srovnat ji třeba s výběry Finska, Ukrajiny či Bulharska. Tedy s celky, na které jeho svěřenci v posledních měsících v přípravě či v kvalifikaci narazili.

„Děláte z našich hráčů, že by měli být o třídu lepší. Tak si dejte kvalitu těch hráčů vedle sebe, jednoho hráče vedle druhého v ofenzivě. V této chvíli prostě lepší kvalitu nemáme. Máme hráče, kteří hrají v průměrných evropských klubech, vyjma Rosického a Čecha. A často bojují o místo,“ vysvětluje Michal Bílek.

A vzápětí doplňuje: „Jestli se chcete prosadit proti soupeři, který úporně brání, tak musíte mít v ofenzivní činnosti hráče, kteří se prosadí jeden na jednoho, obejdou soupeře. Tyhle hráče v této chvíli na takové úrovni nemáme.“

Michal Bílek i s pěti body namísto očekávaných sedmi považuje současnou kvalifikaci za slušně rozehranou. A tvrdí, že na druhé místo (na to první už po pouhých třech zápasech jakoby rezignoval) to stále je. „Ta pozice je stejná, jako je pozice Dánů a Bulharů.“

Ano, opticky to tak vypadá. I Dánové a Bulhaři na rozdíl od vedoucích Italů pravidelně ztrácí body. Potíž je ale v tom, že v takto vyrovnané skupině s velkým počtem nerozhodných výsledků nemusí druhá příčka na účast v baráži o postup na světový šampionát stačit.

Jaroslav Plašil, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme