K pořadatelství EURA '21' pomohly Čechům minulá porážka i kurz koruny

Praha, Olomouc a Uherské Hradiště vyhrály jackpot. Za tři a půl roku se tato města zviditelní při jednom z fotbalových vrcholů roku 2015. Česká fotbalová diplomacie totiž uspěla v Istanbulu, kde výkonný výbor Evropské fotbalové unie volil pořadatele mistrovství Evropy do jednadvaceti let. Česká nabídka uspěla v konkurenci šesti dalších už v prvním kole volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalová reprezentace do 21 let na předzápasové přípravě | Foto: Michal Jurman

Sportovní mudrosloví, podle kterého se velká vítězství rodí z porážek, v tomhle případě platí dokonale. Český fotbal usiloval o pořadatelství malého EURA už pro rok 2013. Tehdy dostal před českou nabídkou těsně přednost projekt izraelský. A tak nepsané a nevymahatelné pravidlo říkalo, že tentokrát jsou na řadě Češi.

„Faktor morálního náskoku díky minulé porážce se při tom hlasování samozřejmě projevil,“ říká Petr Fousek, šéf české kandidatury, která se od té minulé lišila jen minimálně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pořádání malého EURO je pro český fotbal vítězstvím diplomacie. Šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta si přeje, aby tato akce byla přínosem i pro stát

I ta pro rok 2015 například počítá se stadiony na Letné, v Edenu, v Uherském Hradišti a s Androvým stadionem v Olomouci. Češi hned v prvním kole volby dostali osm ze čtrnácti hlasů. Jejich nejvážnějším soupeřem byli Rakušané, fiaskem skončila snaha Rusů, Portugalců, Velšanů, Maďarů a Řeků.

Kromě kvality české kandidatury, dobrého pořadatelského vysvědčení za EURO 2008 hráčů do devatenácti let nebo diplomatické podpory ambassadora Pavla Nedvěda pomohl Čechům třeba i takový detail jako výhodný kurz švýcarského franku ke koruně. Většinu rozpočtu totiž hradí UEFA a podle plánu by akce na českém území měla přijít asi na tři a půl milionu franků.

„Nechci, abychom potom museli říct, že jsme skončili ve ztrátě. Naopak chci, aby ta akce byla nejen pro český fotbal, ale obecně pro stát přínosem – to znamená, aby měla větší příjmy než výdaje,“ dává si závazek předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta, který by v Česku rád viděl i futsalové mistrovství světa 2016.

Na ryze fotbalovém poli už ale česká diplomacie zřejmě dosáhla stropu, protože EURO dospělých na českém území je myšlenkou momentálně nesmyslnou. A to přestože to není tak dávno, co jistý pražský primátor táhl do boje za kandidaturu na pořádání letních olympijských her.

Alena Benešová, Jan Kaliba, Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme