Kanonýr Ševčenko zařídil domácí Ukrajině na úvod ME výhru nad Švédskem

Fotbalisté Ukrajiny, jednoho z pořadatelů Eura, vstoupili do šampionátu vítězně. Na stadionu v Kyjevě porazili Švédsko 2:1. Švédové sice vedli díky gólu Zlatana Ibrahimoviče, Andrej Ševčenko ale dvěma brankami zařídil výhru domácího týmu.

Andrej Ševčenko rozhodl dvěma góly o výhře Ukrajiny nad Švédskem 2:1

Andrej Ševčenko rozhodl dvěma góly o výhře Ukrajiny nad Švédskem 2:1 | Zdroj: Reuters

Ukrajinci povzbuzovaní téměř 65 tisíci fanoušky nevstupovali do zápasu v roli favorita, ale od začátku si vytvořili územní převahu a častěji se tlačili do koncovky. Švédové se spíš bránili a spoléhali na Ibrahimoviče a na standardní situace, jenže centry před branku jim nevycházeli.

Mnohem více práce měl brankář Švédska Isaksson. Domácí spálili v prvním poločase tři gólové šance, na druhé straně trefil Ibrahimovič hlavou tyč.

Ve 52. minutě už to hvězdě AC Milán vyšlo. Rosenberg přetáhl centr na zadní tyč, kde míč podskočil Jarmolenko a přihrávku Källströma zužitkoval Ibrahimovič ve vedoucí gól. Z vedení se ale Švédové radovali jen tři minuty. Na centr Jarmolenka si naskočil Ševčenko a přestože byl v pokutovém území sám proti pěti obráncům soupeře, vyrovnal na 1:1.

Stejný hráč dostal Ukrajinu o sedm minut později do vedení. Po rohovém kopu si naběhl na přední tyč a opět hlavou dal druhý gól domácího celku. Hrající ukrajinská legenda dala za poslední dva roky v reprezentaci jediný gól, formu ale našla v pravý čas. Švédové se pak snažili o vyrovnání, minutu před koncem se dostal sám před brankáře Pjatova střídající Elmander, ale branku přestřelil.

Skupina D:

Kyjev: Ukrajina - Švédsko 2:1 (0:0)
Branky: 55. a 62. Ševčenko - 52. Ibrahimovic. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.). ŽK: Källström, Elm (oba Švéd.). Diváci: 64.290

Ukrajina: Pjatov - Gusev, Chačeridi, Michalik, Selin - Jarmolenko, Tymoščuk, Nazarenko, Konopljanka (90.+2 Devič) - Ševčenko (81. Milevskij), Voronin (84. Rotaň). Trenér: Blochin

Švédsko: Isaksson - Lustig, Mellberg, Granqvist, M. Olsson - Elm, Källström, Larsson (68. Wilhelmsson) - Ibrahimovic, Toivonen (62. Svensson) - Rosenberg (71. Elmander). Trenér: Hamrén