Kde se dva rivalové dělí o jeden stadion? Největší řevnivost je v Římě

Fotbalová liga začíná pikantním soubojem, Bohemians 1905 se utkají se Slavií. Pražské derby je o to zajímavější, že oba kluby se budou celou sezónu dělit o jeden stadion v Edenu. Fanoušci obou klubů hlasitě protestují, ale tomuhle fotbalovému soužití zabránit nedokázali. V Evropě přitom najdeme hned několik podobných příkladů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Bohemians 1905

Fanoušci Bohemians 1905

K vůbec nejvyhrocenějším fotbalovým zápasům na světě patří římské derby mezi AS Řím a Laziem. A určitě těžko hledat příklad, kdy by se tak znepřátelené kluby zároveň dělily o jeden stadion.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kde se dva rivalové dělí o jeden stadion? Příklady v Evropě hledal redaktor Ondřej Houska

Mezi kluby je nepřekonatelná propast, která má dokonce i politické kořeny. Příznivci Říma, jak se týmu AS v Itálii říká, tradičně pocházejí spíš z dělnických čtvrtí a jsou přívrženci levice. Tvrdé jádro fanoušků Lazia se naopak hlásí ke krajní pravici.

Při zápase obou rivalů na římském Olympijském stadionu tak znějí fašistické písně a pokřiky oslavující Benita Mussoliniho. Fanoušci Lazia jednou dokonce rozvinuli transparent a nápisem „Osvětim bude vaší vlastí, pece vaším domovem".

Hlavní postavou Lazia dlouho byl Paolo Di Canio, který se otevřeně hlásil k fašismu i k nenávisti vůči AS Řím. Jednou se svěřil, co měl během derby napsáno na tričku pod dresem: „Jsou dva způsoby, jak se vrátit z bitvy - s hlavou nepřítele, nebo bez vlastní hlavy.“

Fanoušci Lazia ovšem Di Cania milují. A tak není divu, že pro něj složili tklivou píseň, ve které oslavují jeho věrnost klubu.

Nadávky létají i v Miláně. Mnichov má naopak klid

Ultras AS Řím většinou nejsou rasističtí, ale ve vyvolávání násilností za svými rivaly vůbec nezaostávají. Nadávky a světlice létají také při derby milánských týmů Inter a AC, které rovněž hrají na stejném stadionu.

Přesto v Evropě najdeme i příklad skoro až harmonického soužití klubů z jednoho města na společném stadionu. Jde o Bayern Mnichov a Mnichov 1860. Mezi těmito týmy se problémy tradičně skoro nevyskytují. Snad to bude stejné i v případě fanoušků Slavie a Bohemians.

Martin Hromádka, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme