Kde se dva rivalové dělí o jeden stadion? Největší řevnivost je v Římě

Fotbalová liga začíná pikantním soubojem, Bohemians 1905 se utkají se Slavií. Pražské derby je o to zajímavější, že oba kluby se budou celou sezónu dělit o jeden stadion v Edenu. Fanoušci obou klubů hlasitě protestují, ale tomuhle fotbalovému soužití zabránit nedokázali. V Evropě přitom najdeme hned několik podobných příkladů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Bohemians 1905

K vůbec nejvyhrocenějším fotbalovým zápasům na světě patří římské derby mezi AS Řím a Laziem. A určitě těžko hledat příklad, kdy by se tak znepřátelené kluby zároveň dělily o jeden stadion.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kde se dva rivalové dělí o jeden stadion? Příklady v Evropě hledal redaktor Ondřej Houska

Mezi kluby je nepřekonatelná propast, která má dokonce i politické kořeny. Příznivci Říma, jak se týmu AS v Itálii říká, tradičně pocházejí spíš z dělnických čtvrtí a jsou přívrženci levice. Tvrdé jádro fanoušků Lazia se naopak hlásí ke krajní pravici.

Při zápase obou rivalů na římském Olympijském stadionu tak znějí fašistické písně a pokřiky oslavující Benita Mussoliniho. Fanoušci Lazia jednou dokonce rozvinuli transparent a nápisem „Osvětim bude vaší vlastí, pece vaším domovem".

Hlavní postavou Lazia dlouho byl Paolo Di Canio, který se otevřeně hlásil k fašismu i k nenávisti vůči AS Řím. Jednou se svěřil, co měl během derby napsáno na tričku pod dresem: „Jsou dva způsoby, jak se vrátit z bitvy - s hlavou nepřítele, nebo bez vlastní hlavy.“

Fanoušci Lazia ovšem Di Cania milují. A tak není divu, že pro něj složili tklivou píseň, ve které oslavují jeho věrnost klubu.

Nadávky létají i v Miláně. Mnichov má naopak klid

Ultras AS Řím většinou nejsou rasističtí, ale ve vyvolávání násilností za svými rivaly vůbec nezaostávají. Nadávky a světlice létají také při derby milánských týmů Inter a AC, které rovněž hrají na stejném stadionu.

Přesto v Evropě najdeme i příklad skoro až harmonického soužití klubů z jednoho města na společném stadionu. Jde o Bayern Mnichov a Mnichov 1860. Mezi těmito týmy se problémy tradičně skoro nevyskytují. Snad to bude stejné i v případě fanoušků Slavie a Bohemians.

Martin Hromádka, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme