Když jde rivalita stranou. Fanoušek Arsenalu zachránil příznivci Tottenhamu život

Mají stejné příjmení, ale jedno je od sebe výrazně odlišuje. Dany Reid ve fotbale fandí Arsenalu, jeho jmenovec Tim Reid Tottenhamu. Obvykle by spolu příznivci dvou znesvářených severolondýnských rivalů vůbec nepromluvili – tihle dva spolu ale kamarádí a jeden druhému teď zachránil život.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emirates Arsenal Kanon | Foto: Jan Kaliba

Budete-li severním Londýnem procházet v den, kdy se hraje derby mezi tamními kluby Arsenalem a Tottenhamem, uvidíte a uslyšíte mnohé. Narážky, urážky, nesnášenlivé popěvky a možná i potyčky mezi fanoušky.

Mezi odvěkými rivaly totiž panuje ohromná nevraživost. Výjimečně se ale objeví příběhy, které na ni dávají zapomenout.

Na sociálních sítích koluje historka o Danym a Timovi Reidových. Mají stejné jméno, ale nejsou příbuznými. A hlavně – jeden fandí Arsenalu a druhý Tottenhamu.

Dany se teď odhodlal k mimořádnému kroku. Kamarádu Timovi daroval ledvinu. „Slovy nelze popsat to, co pro mě a mou rodinu tenhle chlapík udělal. Dal mi šanci žít a sám riskoval svůj život, když mi bez váhání daroval ledvinu. I když jsi zpropadený Kanonýr, jsi hrdina!“ poděkoval Tim Reid dárci na facebooku.

Oba jsou na snímku z nemocničního lůžka v dresech svých oblíbených klubů a drží se za ruku.

Dany Reid na dojemná slova odpověděl: „Bylo jasné, že svému nejlepšímu kamarádovi dám šanci žít normální život. Těším se, až zase budeme těmi zlomyslnými fotbalovými fanoušky.“

Vyrazit na zápas Arsenalu s Tottenhamem budou moci o prvním listopadovém víkendu, kdy je na programu úvodní vzájemná bitva v novém ročníku anglické Premier League.

Stará rivalita, která nerezaví

Příští rok uplyne 130 let ode dne, kdy na sebe Arsenal s Tottenhamem narazily vůbec poprvé v historii. Tehdy každý z klubů sídlil na jiném místě, až se v roce 1913 Kanonýři, jak se přezdívá Arsenalu, přestěhovali na stadion Highubry – pouhých šest kilometrů od White Hart Lane, stánku Kohoutů.

Nesnášenlivost vygradovala v roce 1919, kdy vedení fotbalových soutěží v Anglii řešilo rozšíření první ligy z dvaceti na dvaadvacet mužstev.

Kromě setrvání tehdejších sestupujících z posledního odehraného ročníku 1914/15, kterými byly Chelsea a Tottenham, měly do první ligy postoupit dva nejúspěšnější z o stupeň nižší soutěže.

Na zasedání klubů nakonec bylo odhlasováno setrvání Chelsea a na úkor Tottenhamu také postup Arsenalu až z páté příčky druhé ligy, když tehdejší předseda Kanonýrů sir Henry Norris hlasování údajně ovlivnil.

Vyostřených momentů je mezi oběma kluby celá řada a rivalita přetrvává dodnes. Mezi fanoušky i mezi hráči.

Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme