Když se snažíte až do konce, vždycky to může vyjít, říká Petr Čech

‚Štěstí je krásná věc, ale prachy si za něj nekoupíš,‘ zpívá se v textu písně tvůrčí dvojice Hapka-Horáček. Ale ne pokaždé to tak docela platí, jak dokázali fotbalisté Chelsea.

Nejcennější trofej za vítězství v Lize mistrů | Zdroj: Reuters

Byli na pokraji vyřazení v osmifinále Ligy mistrů proti Neapoli i v semifinále s Barcelonou a několik desítek sekund je dělilo od porážky ve finále proti Bayernu. Jenže nakonec bohatě dotovanou soutěž vyhráli 2:1 po penaltovém rozstřelu, a tak do kolonky ‚vítězové Ligy mistrů‘ můžeme ke jménům Šmicer, Baroš a Jankulovski dopsat i čtvrtého Čecha, totiž Petra Čecha.

Jakkoli měla Chelsea při své letošní cestě Ligou mistrů mimo jiné obří dávku štěstí, její český brankář si vítězství v téhle soutěži plně zaslouží. A nejen za finále, kde rozhodně nebyl součástí komparsu, ale naopak sehrál spolu s útočníkem Drogbou roli klíčových postav.

Nejprve se ujal slova Didier Drogba, který vrátil anglický tým do zápasu po inkasované brance z 83. minuty už skoro ztraceného.

00:00 / 00:00

Petr Čech si nadělal ke třicátinám ten nejkrásnější dáírek - triumf s Chelsea v Lize mistrů

„Gól jsme dostali v ne úplně ideální dobu, ale pořád jsme měli osm minut plus nastavený čas. Nesmíme zapomenout, že jsme v průběhu Ligy mistrů prohrávali v Barceloně 0:2 a byli jsme v deseti – a dokázali jsme se z toho vyhrabat. Člověk ví, že když se o to snaží do poslední chvíle, může se to podařit. Ve chvíli, kdy jsme vyrovnali, věřili jsme, že pořád máme šanci,“ vyzdvihuje Petr Čech zarputilost a vnitřní sílu týmu, který si až úspěšně zvládnutém finále zajistil účast v příštím ročníku Ligy mistrů.

Sám k tomu přispěl hlavně chyceným pokutovým kopem Arjena Robbena z prodloužení a dalších dvou při rozstřelu. Nevídané bylo také to, že u všech šesti penalt vystihl Čech směr, kam budou střelci mířit. A v polovině případů skočil úspěšně, takže studium způsobu, jakým nadcházející soupeř pokutové kopy zahrává, se mu vyplatilo.

„Měl jsem to nastudováno, ale v takovém zápase je člověk v takovém stresu, že se musí hlavně soustředit na to, aby neudělal žádnou chybu,“ říká ode dneška třicetiletý Petr Čech.

Snad největší radost ze všech hráčů Chelsea musí mít John Terry, který kvůli trestu nemohl finále hrát, a tak jen útrpně sledoval, jak se jeho draze vykoupené podklouznutí ve čtyři roky starém finále Ligy mistrů snaží napravit jeho spoluhráči.

Napravili, a generace Čecha, Terryho, Lamparda či Drogby na poslední chvíli přece jen s Chelsea Ligu mistrů vyhrála. Naproti tomu podobně zasloužilá partička z Bayernu - Schweinsteiger, Lahm, Robben či Ribéry - zůstává pověsti zlatého mužstva stále něco dlužná.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít