Kluby dál jednají o změně formátu fotbalové ligy. Rozhodnuto má být do konce června

Víc fotbalu, ale za víc peněz, říkají ligové kluby, které jsou zas o trochu blíž reformě hracího modelu nejvyšší české soutěže. Má přibýt zápasů i atraktivity, a tak si oddíly chtějí říct i o lepší finanční podmínky od obchodních partnerů. Podle nového návrhu by se nejvyšší soutěž rozdělila po základní části na tři skupiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalová liga by se od přespříštího ročníku mohla po základní části rozdělit do tří skupin | Zdroj: ČTK

Ligová fotbalová asociace se před časem vymanila z područí svazu, a tak má teď její šéf Dušan Svoboda větší volnost a možnosti, aby změnu hracího modelu prosadil. „Říkal jsem, že s návrhem objedu všechny prvoligové a druholigové kluby, kde jim to vysvětlím a prodiskutujeme to. To už se stalo,“ vysvětluje.

Funkcionář Sparty je také hlavním architektem novinky, která by měla začít platit od sezony 2018/2019 a spolu s větším počtem zápasů má klubům přinést i víc peněz.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém formátu fotbalové ligy má být jasno do konce června

„Budu chtít, aby kluby získaly prémii za televizní a marketingová práva. Přidáme 20 procent fotbalu, tak bych chtěl, aby to mělo i tyhle konsekvence,“ vysvětluje. Situace Svobodovi k tomuhle typu jednání nahrává, protože současné smlouvy o právech na českou ligu vyprší právě příští rok v létě.

Nový formát ligové soutěže by měl být nejen bohatší na zápasy, ale taky s atraktivnějším závěrem sezony. Šest nejlepších týmů bude hrát ve skupině o titul, šest nejhorších o záchranu a největší debata se vede o tom, co se zbylými čtyřmi ze středu tabulky.

Na stole je jeden úplně nový návrh, jak by mohly sezonu dohrávat: „Sedmý by hrál na dva zápasy s desátým, osmý s devátým. Týmy, které by vyhrály, by hrály spolu a vítěz by pak vyzval čtvrtý nebo pátý tým z první skupiny,“ vysvětluje Svoboda, jak by se bojovalo o poslední místo v evropských pohárech.

Existuje ale i varianta, že by pro sedmý až desátý tým ligové tabulky sezona skončila hned po základní části. Právě o tomhle detailu nového modelu fotbalové ligy se bude Dušan Svoboda s lidmi ze všech klubů bavit v následujících týdnech. Schválit reformu české ligy je v plánu do konce června, podle nového formátu by se mělo hrát od sezony 2018/2019.

Jan Kaliba, VM Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme