Kmotr Berbr pomohl Peltovi, sám se dostal do výboru

Bezvládí v čele Fotbalové asociace České republiky skončilo, novým předsedou bude minimálně půl druhého roku Miroslav Pelta. Takový je výsledek mimořádné valné hromady, která ve sváteční den trvala ve sportovním centru v Nymburce sedm hodin. Jméno nového šéfa českého fotbalu ovšem zhola nic neříká o skutečných vítězích volby. Těmi jsou moravská komora, intrikářství a rozhodcovský kmotr Roman Berbr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Paclík také s kandidaturou neuspěl | Zdroj: ČTK

Klíčovým okamžikem bylo schválení programu schůze a volebního řádu, což se před dvěma měsíci nepovedlo a valná hromada s ostudou skončila dřív, než se mohlo začít hlasovat. To se teď neopakovalo, takže bylo jasné, že delegáti předsedu zvolí.

Ve třetím kole totiž už nebylo možné, aby česká komora vetovala přání moravské a naopak. Vítězovi stačilo, aby získal více procent v komoře, za kterou kandiduje, než jeho soupeř v té svojí. V tu chvíli bylo Jindřichu Rajchlovi jasné, že on z místopředsedy na předsedu nepovýší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na valné hromadě v Nymburce byl i Jan Kaliba

"Když prošel tento systém, tak mi jasné, že důvěru moravských delegátů nezískám. Spousta lidí mě tam očerňovala, jezdil za nimi například Dalibor Kučera," řekl Rajchl o svém kolegovi z výkonného výboru poté, co vypadl už v prvním kole.

A vzhledem k tomu, že se majitelé Viktorie Plzeň a jabloneckého klubu, Tomáš Paclík a Miroslav Pelta, přihlásili ke kandidatuře za moravskou komoru a druhé kolo nerozhodlo, hlasovali o předsedovi ve třetím kole už jen moravští delegáti.

"Tak jako se pan Pelta účelově postavil na moravskou stranu, tak já to účelově udělal také tak. Český fotbal se rozhodl, že tak je to pro něj nejlepší. Zejména mě tedy fascinuje, že si Morava vybrala svého silného moravského předsedu," ironizuje ve třetím kole poražený Paclík rozhodnutí moravské komory zvolit za šéfa českého fotbalu jabloneckého funkcionáře a rodáka z Varnsdorfu Peltu, který teď bude muset svou činnost v severočeském klubu upravit.

"Samozřejmě to udělám tak, aby to nebyl střet zájmů a tedy i problém. Ale lhal bych, kdybych řekl, že odteď mě Jablonec nezajímá," tvrdí. Mnohem horším cejchem, se kterým do role šéfa českého fotbalu vstupuje, je ovšem pro Peltu spojení jeho jména s rozsáhlou korupční aférou z minulého desetiletí.

"To je věc, kterou si s sebou nesu do fotbalového života, samozřejmě budu pod o to větší kontrolou. Ta věc se ale stala před mnoha lety," hájí se nový předseda fotbalové asociace, který ovšem nemusí být zároveň i nejmocnějším mužem této organizace. Jako vždy se spekuluje, jak velký vliv na volbu měl protřelý zákulisní hráč, který má okolo prstu omotanou zejména silnou rozhodcovskou kliku. Tedy Roman Berbr.

Faktor Berbr

"Nepřeceňujme fenomén 'Roman Berbr'. Nelze říci, jak mi pomohl, protože je tajné hlasování a já zůstal v české komoře za očekáváními," řekl Pelta. Každopádně celou volební proceduru se podařilo zinscenovat tak, jak vyhovovalo Peltovi, který byl tentokrát právě Berbrovým koněm.

A stejně hladce se také bývalý sudí a předseda Plzeňského fotbalového svazu Roman Berbr stal v doplňující volbě novým členem výkonného výboru fotbalové asociace. Do vrcholného orgánu se tak dostal člověk, který se ani nesnaží zastírat, že mu jde jenom o moc a fotbalová veřejnost ho nezajímá.

Posuďte sami podle odpovědí na otázky - co Roman Berbr jako nový člen výkonného výboru nabízí? "Nevím, uvidíme, co mi Mirek dá," zní odpověď.

Proč tedy vůbec kandiduje? "Abych tam byl," bezelstně opáčí, ale Berbrovou vůbec nejoblíbenější odpovědí je: "Další otázka."

Jan Kaliba, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme