Konec přestupů fotbalistů za desítky milionů? FIFPRo chce změnit systém

Profesionální fotbal možná čeká největší revoluce za posledních dvacet let. Mohla by zastavit šílenou finanční spirálu v tomto sportu roztočenou. Od září leží u Evropské komise žaloba, kterou chce mezinárodní hráčská asociace FIFPRo mimo jiné docílit, aby fotbalisté mezi kluby nesměli přestupovat za peníze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atlétiko může za remízu 0:0 děkovat především brankáři Janu Oblakovi, který vychytal i hvězdu Realu Garetha Balea

Atlétiko může za remízu 0:0 děkovat především brankáři Janu Oblakovi, který vychytal i hvězdu Realu Garetha Balea | Zdroj: Reuters

Real Madrid dluží víc než půl miliardy eur a je v tomto ohledu světovým rekordmanem. Přesto za posledních 15 let čtyřikrát překonal nejdražší obchod ve fotbalových dějinách, naposledy nákupem Velšana Balea za 100 milionů eur.

Pokud ale FIFPRo s žalobou uspěje, finanční dostihy skončí a kluby si budou hráče už jenom měnit, vychovávat anebo čekat, až se sami ze smlouvy vyvážou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Konec přestupů fotbalistů za desítky milionů? FIFPRo chce změnu. Detaily vysvětlil redaktor Jan Kaliba

„Neumím si to sám ani představit v tuto chvíli,“ přiznává Jakub Otava z představenstva Sparty. „Reálná změna může nastat v horizontu tak dvou let,“ poznamenává předsedkyně české hráčské asociace Markéta Haindlová.

Dva tábory, dva naprosto odlišné postoje. Kluby, za které pro Český rozhlas mluvil Jakub Otava, se radikální změny vesměs bojí a brání se jí. Hráčské asociace včetně té české a její předsedkyně Markéty Haindlové ji považují za nevyhnutelnou a usilují o ni.

Od překopání přestupového systému si slibují, že se více peněz dostane přímo k hráčům, kteří leckde dostávají výplaty pozdě nebo vůbec, a že skončí neomezená vláda bohatých velkoklubů a fotbal se sportovně i ekonomicky vyrovná.

Jenže podle Otavy by efekt mohl být spíš opačný. Kdyby české kluby přišly o výdělky z prodeje hráčů, dostaly by se do existenčních potíží.

„My jsme tady transferové kluby, které potřebují hráče prodávat. Rozpočty jsou z velké části dotovány právě transfery hráčů, často i v poměru, který se blíží 50 procentům. Zkrátka by to úplně zbořilo stávající systém,“ upozorňuje Otava.

„I obecně je potřeba přenastavit systém a zamyslet se nad tím, proč to tak je. Není dlouhodobě udržitelné to, že budete prodávat své zaměstnance,“ oponuje Haindlová.

„Nemusíme chodit daleko. Například Hajduk Split, který by mohl být ideálním vzorem, je minimálně ze dvou třetin placen z marketingových práv a z členské základny. A takhle si myslím, že je to správné,“ dodává.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme