Korupční aféru ve fotbale řeší vedle Turecka také Čína

Čínským fotbalem otřásá úplatkářská aféra. Jednoho z předních rozhodčích už soud poslal na pět a půl roku do vězení. Lu Ťün přijal úplatky ve výši nejméně 128 000 amerických dolarů za to, že zmanipuloval výsledky sedmi ligových zápasů, některé z nich v roce 2003. Peníze nabízely čtyři kluby, včetně šanghajského Šen-Chua, který právě podepsal smlouvu s francouzskou hvězdou Nicolasem Anelkou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané vítají příchod nového roku, ve kterém Čínská republika oslavuje sté výročí, poblíž Nebeského chrámu v Pekingu

Číňané vítají příchod nového roku, ve kterém Čínská republika oslavuje sté výročí, poblíž Nebeského chrámu v Pekingu | Zdroj: Reuters

Lu, přezdívaný Zlatá píšťalka, byl přitom prvním čínským rozhodčím, který pískal zápas mistrovství světa, a byl také dvakrát Asijskou fotbalovou konfederací vyhlášen rozhodčím roku.

Kromě něj bylo za korupci odsouzeno osm rozhodčích nebo funkcionářů - až na sedm let za mřížemi. Desítky dalších včetně trenérů a hráčů byly zatčeny v rámci akce na očištění čínského fotbalu spuštěné v roce 2009.

V čínské lize strávil část kariéry také bývalý kapitán československé a později české fotbalové reprezentace Václav Němeček, který právě v Číně kariéru v roce 1999 končil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O korupci v čínském fotbale mluvil moderátor Martin Křížek s někdejším kapitánem československé a české reprezentace Václavem Němečkem

„Sleduju to sice trochu zpovzdálí, ale je tam jasně viditelná snaha očistit fotbal od korupce a zejména od černých sázek, což si myslím, že má úzkou spojitost právě v tímto případem,“ říká Němeček, který prý sám náznaky korupčního jednání v čínské lize zažil.

„Zejména ve druhém roce svého působení v Číně. Právě díky korupci rozhodčích se šéf našeho klubu rozhodl dočasně odejít z fotbalu, protože už nevěděl, co s tím má dělat – na konci mého angažmá klub opustil.“

Problémem podle Němečka je, že v tamní lize působí jako rozhodčí samí Číňané, kteří podle něj nejenže podléhali korupci, ale navíc práci arbitra ani pořádně neuměli dělat. V době, kdy v Číně působil, navíc měly kvalitu tak tři čtyři týmy a zbytek spadal do průměru.

„Chybu dělali asi právě v tom, že se třeba neučili v Evropě nebo obecně v zahraničí. Vždycky vzali někoho na zkoušku, pak ho zase poslali domů – místo toho, aby cíleně vyhledávali třeba trenéry k mládeži. Teprve teď se to tam asi začíná dít,“ myslí si Němeček.

Financí prý ale kluby nedostatek nemají, třeba čínští reprezentační fotbalisté měli už za dob Němečkova působení v tamní lize velice slušné platové podmínky.

Martin Křížek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme