Křetínský předstoupí před komisi. Pohne se kauza údajné korupce?

Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR dnes poprvé vyslechne šéfa pražské Sparty Daniela Křetínského, který vypustil v září nejasnou zprávu, že se v české lize nehraje fér, což podpořili svými dopisy s výpovědí o dvousettisícovém úplatku rozhodčí jarního zápasu Jablonec - Plzeň Tomáš Adámek s Pavlem Býmou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda disciplinární komise ČMFS Jiří Golda | Zdroj: ČTK

„To jsou dva hlavní aktéři, se kterými potřebuju mluvit, tihle rozhodčí. Potřebuju se jich zeptat, proč to udělali až po takové době, jestli se něčeho báli nebo nebáli. Jejich postup mě mrzí – pošlu dopis, řeknu, že se někde uplácelo, a pak dám sbohem. To je špatně, když už něco takového udělám, měl bych to dotáhnout do konce,“ zlobí se Golda.

Jenomže oba zmínění rozhodčí sice na disciplinární komisi dorazili, ale shodně uvedli, že komisi nesdělí nic jiného, než co uvedli ve svých dopisech, takže světlo do celé situace nevnesli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Disciplinární komise dnes vyslechne sparťanského bosse Daniela Křetínského

„Znemožnili tím disciplinární komisi klást jim otázky, díky kterým by bylo možno upřesnit nebo verifikovat jejich výpovědi, a zjistit, kde je pravda,“ říká sportovní redaktor serveru Aktuálně.cz Luděk Mádl.

Stále se přitom neví, jestli šéf Sparty Daniel Křetínský, který celou kauzu v září rozvířil, poskytl předsedovi Fotbalové asociace České republiky Miroslavu Peltovi nějaké dokumenty. Policie, které Pelta celou věc předal, totiž po několika týdnech oznámila, že obdržela jen informace, ale žádné důkazy.

Zatím chybí důkazy

Do kauzy se už pár týdnů zapojuje majitel Viktorie Plzeň Tomáš Paclík, o kterém se šéf fotbalové asociace v neděli vyjádřil ve smyslu, že jeho impulzivní chování nechápe - Paclík chce podávat trestní oznámení a podobně.

„Pan Paclík hájí svůj klub, protože je jasné, že ten útok míří právě na Viktorii Plzeň, byť zatím nepřímo. Osoba, která měla podle rozhodčího Adámka uplácet dvěma sty tisíci korunami za ovlivnění zápasu Jablonec – Plzeň, byl Martin Svoboda, který ale k Plzni nemá žádný smluvní vztah. Aspoň prokazatelný,“ vysvětluje Mádl, který zároveň kritizuje postup disciplinární komise, která se napřed od všeho distancovala a pak zase vzala vše do svých rukou.

„V polovině září předal pan Křetínský nějaké informace panu Peltovi, ten pak policii, která si vyžádala od médií určitý náskok – a teď jsme o čtvrt roku dál, a nevíme stejně nic. Slova pana Křetínského se měla na svazové půdě řešit mnohem dřív.“

Možnosti jsou tak teď dvě – buďto bude mít Sparta nějaký důkazní materiál, třeba výpisy hovorů mezi někým z Plzně a panem Svobodou. Anebo existuje možnost, že disciplinární komise odsoudí Plzeň i bez toho, aby celou věc prokázala, což je teoreticky opravdu možné.

Jiří Chum, Tereza Jelínková, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme