Kvalifikace o MS: Češi třemi góly sestřelili Arménii

Postupové šance na mistrovství světa v Brazílii stále žijí. Česká fotbalová reprezentace dnes v Jerevanu porazila Arménii 3:0. Hlavní postavou při cestě za vítězstvím byl mladý útočník Matěj Vydra, který vstřelil dvě branky a velkou měrou se podílel na třech bodech svého týmu do kvalifikační skupiny.

Tomáš Rosický v dnešním utkání v Arménii v základní sestavě nechybí (Ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Týmu Michala Bílka šlo o hodně, po páteční porážce si výrazně zkomplikoval cestu k druhému místu v tabulce, navíc se čím dál častěji objevují spekulace o možném konci Bílkova trenérského angažmá.

Hráči se lvíčkem na prsou sehráli obtížné utkání proti důraznému celku, který především v prvním poločase předváděl velice dobrý výkon a často zaměstnával Petra Čecha v hostující brance. Ten však veškerý arménský tlak ustál a přispěl k důležitému zisku tří bodů, jenž byl pro českou reprezentaci nutností.

První gólové momenty na obou stranách přišly v deváté minutě. Nejprve po Plašilově centru nebezpečně hlavičkoval Sivok, hned v následujících vteřinách hry si z protiútoku vytvořili šanci také Arméni. Movsisjan se ale v době přihrávky pohyboval v těsném ofsajdu, a tak šanci domácích přerušil hvizd rozhodčího.

Důrazná arménská obrana nedarovala české ofensivě příliš prostoru, v 16. minutě se tak Plašil pokoušel prosadit z dálky. Povedenou střelu jednatřicetiletého záložníka však Berezovski vyrazil nad bránu. To bylo z české strany na delší dobu všechno. Následně se musel poprvé pořádně činit Petr Čech, když z otočky velice nebezpečně střílel aktivní Movsisjan, tentýž hráč vyzkoušel pozornost českého brankáře hned o pět minut později, tvrdou střelu však gólman Chelsea vyrazil mimo branku.

Přesto o sobě deset minut před koncem poločasu dala vědět také Bílkova družina. Darida napřáhl z pětatřiceti metrů a pořádně protáhl Berezovskiho, který zachránil Arménii od inkasování.

Tříbranková druhá půle

Čechům vyšel skvěle vstup do druhého poločasu. Rosický na sebe dokázal navázat dvojici protihráčů a poslal míč na Plašila, jehož centr z pravé strany dokázal usměrnit na zadní tyč Matěj Vydra, který tak zaznamenal svůj první reprezentační gól.

Hned o dvě minuty později ale mohlo být srovnáno. Česká obrana však na poslední chvíli pokryla dvojici Movsisjan - Manučarjan, a tak se skóre neměnilo. Tento moment jakoby arménský tým nabudil k ještě větší útočné snaze. Ten se v dalších minutách pouštěl do útočení ve větším počtu hráčů, což mohlo Čechům vyhovovat při následných protiútocích.

Čeští fotbalisté se s přibývajícím časem stále více soustředili na obranu a příliš se nepouštěli do útočení. To se jim málem vymstilo v 70. minutě, kdy Movsisjan jen těsně nedosáhl na centrovaný míč. Neúspěšně poté skončily také další arménské pokusy o ohrožení Čechovy branky.

A tak přidali Češi v 81. minutě druhý gól, který definitivně zlomil odpor Arménů. Byl to znovu Matěj Vydra, který se skvěle zorientoval v souboji před vápnem soupeře a následně prostřelil Berezovskiho.

Nakonec bylo české vítězství ještě výraznější. Ve čtvrté minutě nastavení využil Rosický otevřené obrany soupeře a vyslal do úniku Koláře, který bez problémů zakončil. Na konci duelu tak svítilo na výsledkové tabuli skóre 3:0 pro hosty.

Ziskem tří bodů se český tým posunul na třetí místo v kvalifikační skupině, teď však bude čekat na výsledek večerního utkání v Kodani, kde domácí Dánové přivítají zatím druhé Bulhary.

Utkání skupiny B kvalifikace fotbalového MS 2014 v Jerevanu:

Arménie - ČR 0:3 (0:0)
Branky: 47. a 81. Vydra, 90.+4 Kolář. Rozhodčí: Balaj - Nica, Gheorghe (všichni Pol.). ŽK: Kazarjan, Movsisjan (oba Arm.). Diváci: 15.000.

Arménie: Berezovskij - Hovhanisjan, Arzumanjan, Voskanjan, Aleksanjan - Muradjan (78. Manojan), Mchitarjan, Pizzelli - Manučarjan (50. Özbiliz), Movsisjan, Kazarjan (60. Sarkisov). Trenér: Minasjan.

ČR: Čech - Gebre Selassie, Sivok (43. Suchý), Kadlec, Limberský - Darida (85. Jiráček), Plašil, Hübschman, Rosický - Vydra, Lafata (74. Kolář). Trenér: Bílek.

David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít