Kvůli fotbalovému MS 2022 se v Kataru manipuluje s počasím

Bohaté arabské státy nepřestávají překvapovat nápady, jak se vyrovnat s tradičním horkým počasím. V Kataru připravují vypustit na oblohu umělé mraky. Není to ale výhradně turistická atrakce, tyto 'slunečníky' mají zpříjemnit život zájemcům o fotbalové mistrovství světa v Kataru v roce 2022.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový stadión německého Hoffenheimu | Foto: Štěpán Kačena

Po stavbě kryté lyžařské sjezdovky v Dubaji se tak teď bude na Blízkém východě opět poroučet větru, dešti. Vědci z tamní univerzity přišli na to, jak uměle zastínit slunce nad stadionem. Nejen o umělých mracích tak mluvil v rozhovoru Josef Kotlík z Ústavu chemie a technologie ochrany životního prostředí Vysokého učení technického v Brně.

Na jakém principu fungují umělé mraky, které vytvářejí vědci přímo pro světový šampionát v Kataru?

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s J.Kotlíkem o slunečnících nad Katarem kvůli MS

,,Název umělý mrak je trochu zavádějící, protože to navozuje představu deště, ale on je to spíše velký plovoucí slunečník. V principu je to heliem plněný balon o rozměrech fotbalového stadionu a připomíná nafukovací matrace. O pohyb a stabilizaci se starají elektromotory, které jsou poháněny energií z fotovoltaických panelů umístěných na balonech, takže je to velice ekologická technologie."

Dají se balony na dálku tedy snadno ovládat a přesunovat podle potřeby?

„Samozřejmě. Je to samostatný systém, který je řízen elektricky. Takže není problém ho na dálku ovládat, třeba ho posunovat podle pohybu sluncem."

Jak je tento experiment finančně nákladný?

„Je to řádově otázka milionů dolarů, ale myslím si, že tohle pořadatele netrápí.“

Existují další varianty umělých mraků, které se třeba vyvíjí jinde ve světě?

„Přímo umělých mraků ne, ale jedná se o spojení těchto dvou technologií. Rozdělil bych to na dvě části. Balonová technologie je vhodná pro přepravu velkých nákladů na delší vzdálenosti, čímž se zabývají Rusové na Sibiři. Druhou částí jsou fotovoltaické elektrárny, řada prototypů spadla už k nám do polí, ale tyhle by mohly pracovat ve výšce zhruba 12 km. Problém zatím je jak tuto energii dovézt zpět na zemský povrch."

Když se mluví o umělých mracích tak američtí a indičtí vědci například chtějí poslat na moře lodě, které by pomocí obrovských čerpadel rozprašovaly do vzduchu obrovské množství mořské vody. Dalo by se toho využít i v Kataru?

,,Samozřejmě. Zažili jsme to u Číny a Ruska, že se snažili poručit větru, dešti. Technicky to možné je, ale je otázka, zda-li se to po ekonomické stránce vyplatí."

Tomáš Pavlíček, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme