Kvůli řádění fanoušků hrozí Spartě uzavření stadionu. Za co přesně odpovídá, to ale neví

Před necelými dvěma týdny se hrála Evropská liga Slovan-Sparta na tři třetiny. Tu první a třetí hráli fotbalisté na hřišti, mezitím se prali chuligáni na tribunách. Po bratislavském průšvihu se blíží čtvrteční pražská odveta. Na Spartě jsou před ní obezřetní, protože případné opakování násilností by je mohlo stát další miliony a také uzavření stadionu na jedno utkání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před zápasem se Slovanem se dají očekávat důkladné kontroly fanoušků | Zdroj: ČTK

Sparta se zatím nerozhodla, jestli se bude odvolávat proti trestu za chování chuligánů, co oblékli její barvy před dvanácti dny v Bratislavě. Ale i kdyby se k tomu odhodlala, úspěch je nejistý.

A tak zárukou toho, že nebude muset stadion zavřít už na poslední zápas ve skupině, nejatraktivnější a dost možná klíčový duel evropského podzimu s Neapolí, je slušné chování diváků teď ve čtvrtek při utkání se Slovanem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čtvrteční rizikový duel se Slovanem může Letenské vyjít draho. Za běsnění chuligánů v Bratislavě mají podmínečně uzavřený stadion na jeden zápas

Ovšem co by přesně burácející fandové museli provést, aby Sparta nechtěně podmínku proměnila, to na Letné od Evropské fotbalové unie přesně definované nemají.

„V prvním dokumentu, co jsme dostali od UEFA, ta podmínka přímo definovaná není. Podle zaběhlých standardů se dá vyložit tím způsobem, že nesmí dojít k žádným masivnějším nepokojům našich fanoušků nebo významnému použití pyrotechniky. To jsou totiž dva body, za které jsme byli shledáni 'vinnými' za zápas v Bratislavě,“ říká za vedení pražského klubu Ondřej Kasík.

Sparta je radši připravená na to, že udělená podmínka se může v uzavření stadionu změnit při jakémkoli druhu větší výtržnosti, jako jsou třeba rasistické pokřiky, za které teď po utkání v Bratislavě trestaná nebyla, ale v minulosti několikrát ano.

Případným bitvám chuliganů Slovanu a Sparty by měl zabránit prověřený letenský stadion

Číst článek

A může se také stát, že zavření stadionu českému šampionovi přivodí návštěva v barvách Slovanu. Vztahy mezi oběma tábory radikálnějších fanoušků jsou na to vyhrocené dost.

„Zdravá nenávist tam furt panuje. V poslední době je ještě vygradovaná. Dlouhodobě tam jsou provokace z obou stran,“ řekl Radiožurnálu o vztahu mezi tvrdými jádry příznivců Sparty a Slovanu člen výboru fanklubu pražského oddílu "Dvanáctým hráčem jsme my", který si nepřál být jmenovaný.

Kdy za hosty přebírá odpovědnost domácí klub, se přesně neví

Za sektor hostů sice odpovídá a nese následky podle pravidel UEFA hostující klub, ale existuje hranice, za kterou už odpovědnost přebírá pořadatelský oddíl, tedy v tomto případě Sparta. Jenom není přesně určené, kde tahle dělicí čára leží, jak za Spartu potvrzuje Kasík.

„Hledání hranice je poměrně náročná věc. Obecně se dá říct, že jakékoli chování fanoušků v sektorů hostí spadá do gesce hostujícího klubu. V případě, že se události přenesou i do ostatních částí stadionu, nese částečnou vinnu i pořadatel zápasu.“

Jisté je jenom jedno - fanoušci Slovanu včetně těch radikálních do Prahy zaručeně přijedou. Při nedávném rizikovém zápase slovenské ligy v Trnavě, která je odvěkým rivalem Slovanu, zůstal hostující sektor prázdný, kdežto na Letnou si slovenský klub pro své příznivce vyžádal maximální počet tisíce vstupenek, a ty také dostal.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme