Lausannský Celestini: V Praze nás Sparta podcenila, napodruhé to bude těžší

Nejstarší fotbalový klub na evropském kontinentu. I tímhle přídomkem se někdy chlubí dnešní soupeř pražské Sparty v Evropské lize, Lausanne-Sport. Sparťané to před dvěma týdny s úctou ke klubu z Lausanne přehnali a po pražské remíze 3:3 tak zájem o postup ze skupiny „F" velí dnes ve Švýcarsku vyhrát. Snad i proto, že s primátem lausannského klubu na mapě fotbalové kontinentální Evropy je to trochu složitější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stadion v Lausanne vyhovuje spíš atletům než fotbalistům

Stadion v Lausanne vyhovuje spíš atletům než fotbalistům | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

V nejmenším světovém městě, které se může pochlubit podzemní dráhou, lidi fotbal příliš nezajímá. Na vedoucí tým druhé švýcarské ligy chodí obvykle jedna až dvě tisícovky diváků. Ale historii místního fotbalového klubu tu znají a nejsou zvyklí chlubit se cizím peřím. Zdejší celek nepovažují ani za nejstarší ve své zemi, natož na evropském kontinentu.

„Fotbal v Lausanne a nejstarší v Evropě? To se mi nezdá… počkejte… Lucu, je to možné?“ „Ne, to je nesmysl. Klub sice založili už roku 1860 i s fotbalovou sekcí, ale to ani pořádně nevěděli, co fotbal je. Skutečný fotbalový oddíl vznikl až na konci 19. století. Někteří historici nám sice přičítají prvenství, ale nejstarším klubem ve Švýcarsku je Sankt Allen,“ uvádějí historii lausannského fotbalu na pravou míru Luc a Cristina z místního muzea olympismu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lausannský Celestiny : V Praze nás Sparta podcenila, napodruhé to bude těžší

Ani jeden z nich se večer na fotbal nechystá. A to i přesto, že vstupné je na místní poměry směšné. Lístek seženete za cenu jedné večeře v průměrně drahé restauraci. Na CSKA Moskva přišlo jedenáct a půl tisíce lidí, na Spartu to bude zřejmě o něco méně, i když Lausanne vlastně hraje o postup.

„Ano, určitě to zkusíme. Remíza v Praze nás ještě dostala do hry, šance tady je. Hrajeme se Spartou i s Palermem doma, a kdybychom dvakrát zvítězili, druhé místo je reálné,“ řekl místní rodák a nejslavnější postava klubu z Lausanne, kapitán Fabio Celestini, který si zahrál i ne EURu 2004.

V táboře Sparty ale tenhle scénář odmítají. „Věřím, že o postup můžeme hrát my. A co říká kapitán domácích, tak to je mi v danou chvíli jedno. My musíme udělat všechno pro to, abychom ta slova, která pronesl, hodili do negativa a naopak my tady získali tři body,“ prohlásil obránce Sparty Erich Brabec.

Brabec jako jeden z mála sparťanů už na olympijském stadionu v Lausanne hrál, v utkání švýcarského poháru tu s Aarau zvítězil. Štěpán Vachoušek tady zažil postupovou remízu s Řeckem na později vítězném EURu 2002 hráčů do 21 let. Aby tu oba slavili znovu, musí se Sparta vyhnout kolapsu, který ji proti Lausanne postihl doma.

„V Praze nás Sparta podcenila. Za stavu 3:1 to z jejích hráčů přímo čišelo a to nám hodně pomohlo k vyrovnání. My teď ale musíme zahrát o hodně líp než v prvním zápase. Ubyla nám jedna zbraň, protože šance, že nás Sparta podcení i podruhé, je minimální,“ v tom se snad bývalý hráč Olympique Marseille Fabio Celestini nemýlí.

Sparta nastoupí v Lausanne v 19 hodin. Krátce poté začne Sportžurnál a jeho hlavní náplní bude právě přímý přenos tohoto utkání.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme