Legendární kouč Ferguson slaví 75. narozeniny. Většinu života obětoval fotbalu

Když se mu zachce, létá do svého bytu v New Yorku. Večeří v nejvybranějších pařížských restauracích. Zkrátka dopřává sobě a své manželce to, co si dlouho odpíral. Řeč je o Alexi Fergusonovi, který si svou oddaností fotbalu a trenérskou extratřídou. Vysloužil si 49 trofejí a šlechtický titul od královny Alžběty k tomu. Právě dnes je legendě Manchesteru United 75 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sir Alex Ferguson v době, kdy ještě trénoval Manchester United | Foto: Andrea Sartorati, Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Nejemotivnější vítězství Fergusonovy kariéry je zvukovou ozdobou Národního fotbalového muzea v Manchesteru. Senzační obrat v nastaveném čase finále Ligy mistrů 1999 proti Bayernu Mnichov byl i otázkou štěstí, ale celkově vystavěl Alex Ferguson svou úžasnou dráhu kouče a manažera na základech mnohem jistějších - těžko představitelné dřině a vytrvalosti.

„Je to veliký fotbalový visionář, který šel tvrdě za svým. A co se ví méně, šel si za svým i za cenu ohromných obětí v soukromém životě. Viděl tisíce zápasů, neměl volný čas, takže ho rodina neviděla třicet let. Nijak se nepodílel na výchově dětí, což později vynahrazoval ohromnými penězi, kterými rodinu zabezpečil,“ líčí bývalý redaktor BBC Petr Nosálek

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý fotbalový trenér Alex Ferguson slaví 75. narozeniny. Hlavní slávu získal v dobách, kdy vedl Manchester United

Příběh zatvrzelého Skota má Nosálek pod kůží, letos přeložil do češtiny poslední Fergusonovu knihu, která může sloužit coby jakási neformální učebnice pro každého, kdo chce vést kolektiv lidí.

Však taky Sir Alex na tohle téma přednáší i na Harvardu a právě on stál na počátku velkolepých kariér Cristiana Ronalda nebo Davida Beckhama.

I oni pocítili jeho umění psychologa a zápal pro fotbal. Někdy až patologický známá historka, jak nespokojený Ferguson v kabině vzteky nakopnul kopačku, která přistála Beckhamovi v obličeji, není ojedinělá.

„Těch příhod, jako je ta o Beckhamovi, byla spousta. V jednom skotském klubu o přestávce zápasu rozkopl čajovou konvici, proslulé je jeho fénování, což jsou ty brutální seřvávačky z několikacentimetrové vzdálenosti od obličeje jeho obětí,“ říká Petr Nosálek o muži, který vypiplal jednu z nejslavnějších generací v dějinách fotbalu a vybudoval z Manchesteru United celosvětovou značku.

Teď si Alex Ferguson užívá penzi a slaví 75. narozeniny.

Jan Kaliba, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme