Liberec se Kluže bát nemusí, říká její bývalý kouč Jindra

Před deseti lety vtrhnul do poklidného univerzitního města Kluže rumunský boháč Árpád Paszkány s nápadem hrát tam fotbal evropské úrovně. To se mu povedlo. Mužstvo CFR Kluž po dlouhé době postoupilo mezi elitu, v roce 2008 po sedmnácti letech sebralo mistrovský titul klubům z Bukurešti a pak to ještě dvakrát zopakovalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovan Liberec vstoupil do sezony úspěšně | Foto: ČTK

Kluž si dvakrát zahrála i Ligu mistrů. Teď jí v cestě stojí fotbalisté Liberce, kteří dnes do Rumunska odletěli k prvnímu zápasu třetího předkola této soutěže.

Rumunský soupeř je bohatší, zkušenější a mnohem více ambiciózní, ale Liberec se nemá čeho bát. Potěšující je hlavně zpráva, že hráči Slovanu nemusejí mít strach z pověstné balkánské divočiny, kterou dokážou temperamentní diváci na stadionu vytvořit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovan Liberec bude mít v Kluži velmi těžkou pozici

„Fanoušci Kluže jsou na rumunské poměry docela klidní. Kluž je univerzitní město, kde je hodně studentů, tam ti fanoušci nejsou tak divocí jako v jiných rumunských klubech. Pro Liberec to bude poměrně příjemné prostředí,“ říká Aleš Jindra, který začátkem roku 2009 nejúspěšnější rumunský tým posledních pěti let trénoval.

Aleš Jindra působil v Kluži spolu s Dušanem Uhrinem mladším, a protože ten v Rumunsku tenkrát nesměl být ligovým koučem, zastával tuhle roli právě současný trenér druholigového Sokolova. Za tři roky se v Kluži mnohé změnilo, ale některé poznatky stále platí.

„Ten klub má velmi dobré zázemí, má movitého mecenáše, nový stadion,“ říká Jindra. A tohle spojení znamená také stále vysoké cíle - nejlépe pravidelnou účast v Lize mistrů.

„Árpád Paszkány na to určitě tlačí, protože je to velmi ambiciózní majitel a každou sezonu je jediným cílem titul a postup do Ligy mistrů. Investuje do toho týmu nemalé prostředky a očekává, že bude úspěšný.“

Liberec není bez šance

„Kluž teď patří mezi nejlepší tři rumunské celky a co se týče zázemí, tak je asi nejlepší,“ naznačuje Aleš Jindra, že pod tlakem bude ve třetím předkole Ligy mistrů liberecký soupeř.

Na jeho soupisce najdeme Brazilce, Afričany, Řeka, Maďara, Francouze nebo Itala, ale hlavně až podivuhodně velké množství Portugalců. Pro fotbalisty z téhle země mají v Kluži slabost a před pěti lety navíc klub uzavřel partnerství s Benfikou Lisabon.

„Je to tam zakořeněné, mají portugalského kapitána, vystřídali se tam i portugalští trenéři. Kladou důraz na to, aby měli technicky dobře vybavené hráče a chtějí jít touto cestou,“ vysvětluje Aleš Jindra a je přesvědčený o tom, že Liberec není proti rumunskému favoritovi bez šance.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme