Liberec zvítězil v Estorilu 2:1 a postoupil do jarní fáze Evropské ligy

Fotbalisté Liberce napodobili Viktorii Plzeň a v posledním zápase základní skupiny Evropské ligy si zajistili postup do jarní fáze soutěže. V portugalském Estorilu zvítězili Severočeši 2:1 a také díky výhře Sevilly na hřišti Freiburgu postupují do vyřazovacích bojů.

Josef Šural střílí první gól Liberce

Josef Šural střílí první gól Liberce | Zdroj: ČTK

Liberečtí přicestovali do Portugalska s vědomím, že nemají postup do další fáze Evropské ligy ve svých rukou. Do potíží se Šilhavého svěřenci dostali v posledním domácím utkání, ve kterém podlehli Freiburgu 1:2. Německý soupeř se tak na Slovan bodově dotáhl a díky lepší vzájemné bilanci by při rovnosti bodů v konečném zúčtování postoupil on.

Slovan v první půli herně rozhodně neoslnil a nechával veškerou iniciativu na kopačkách domácích fotbalistů. Ti hned v úvodu zahrozili protiútokem z pravé strany, Balboův centr však Gerso hlavou poslal vedle liberecké branky.

Portugalský celek se poté snažil zaskočit obranu soupeře několika balony do pokutového území, které sice Slovan vcelku zdařile odvracel, směrem do ofenzivy však nepředváděl především kvůli špatné rozehrávce vůbec nic.

Skóre se poprvé měnilo v 18. minutě a k překvapení všech to byli Severočeši, kteří se radovali ze vstřelené branky. Stalo se tak po Rybalkově rohu, když se míč dostal k volnému Šuralovi, proti jehož pokusu z bezprostřední blízkosti neměl gólman soupeře sebemenší šanci.

Aktivní Estoril

Po vstřelené brance se Slovan znovu zatáhl a nechával hrát spíše Portugalce. Ti museli deset minut po inkasované brance poprvé střídat, když zraněného brankáře Vagnera nahradil Ribeiro. Hned vzápětí se domácí dostali do obrovské šance a po akci zprava měl před sebou Gerso prázdnou branku. K útočníkovi ale včas přispěchal Frýdek, který zachránil Severočechy od inkasování.

Do konce první pětačtyřicetiminutovky už spíše podprůměrný zápas nic zásadního nenabídl, o poločasové pauze tak vedli hosté 1:0. Ani druhá půle však nenabízela žádný otevřený fotbal, ve kterém by jeden z týmu nějak zásadně hrozil obraně soupeře. Hra se často přerušovala a i nadále se hrálo za průběžného stavu 0:1, což Severočechům v souvislosti s postupem do jarní fáze Evropské ligy vyhovovalo.

Gerso (vlevo) v souboji se Sergejem Rybalkou během utkání mezi Estorilem a Libercem v 6. Kole základní skupiny Evropské ligy. | Foto: ČTK

Liberec byl dlouho pasivní, hrál v hlubokém obraném bloku a čekal na své typické brejky. Estoril se ale kromě střely Pedra k ničemu zásadnímu nedostal. A tak stejně jako v první půli také ve druhé pětačtyřicetiminutovce Slovan z ničeho nic udeřil. V 70. minutě David Pavelka vybojoval míč ve středu hřiště a vyslal do úniku Michaela Rabušice, který, ač obtěžován obránci Estorilu, přidal druhý liberecký gól.

Seba snížil na 1:2

Po navýšení skóre se Liberečtí znovu zatáhli do defenzivy a nechávali hrát soupeře. Ten byl několikrát blízko k prolomení obranného bloku českého mužstva, ve většině případů mu ale chyběl klid v koncovce. Přesto se domácí osm minut před vypršení základní hrací doby prosadili. Centr z levé strany usměrnil do sítě střídající útočník Seba a Estoril tak ještě v závěru vykřesal naději na příznivější výsledek.

V posledních minutách už si ale svěřenci Jaroslava Šilhavého vítězství pohlídali, soupeři šanci na vstřelení vyrovnávací trefy nedali a po konečném hvizdu mohli slavit postup do jarní fáze Evropské ligy.

Vydatně tomu přispěla španělská Sevilla, která v souběžně hraném zápase v Německu obrala domácí Freiburg o všechny body, zvítězila 2:0 a dopřála Slovanu pokračování v evropských pohárech. Tabulku skupiny H tak ovládli s dvanácti body právě Španělé před druhým Libercem. Ten nabíral bodů šest, nakonec tedy o tři víc než Freiburg.

6. kolo základní skupiny H fotbalové Evropské ligy:

Estoril Praia - Slovan Liberec 1:2 (0:1)
Branky: 82. Sebá - 18. Šural, 70. Rabušic. Rozhodčí: Özkahya - Cem Satman, Yilmaz (všichni Tur.). ŽK: Evandro - Rabušic, Karišik. Diváci: 1274.

Estoril: Vagner (27. Ribeiro) - Mano, Tavares, Pedro, Babanco - Balboa, Galvao, Amado, Goncalves (62. Evandro), Gerso (62. Sebá) - Lopes. Trenér: Silva.
Liberec: Hroššo - Frýdek, Kováč, Karišik, Fleišman - Sackey (81. Hušek) - Šural, Pavelka, Rybalka, Kalitvincev (71. Kolár) - Rabušic (90. Pimpara). Trenér: Šilhavý.

David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít