Líbí se mi Španělsko, ale teď je na řadě angličtina, říká jablonecký Pospíšil

Jen málo českých fotbalistů hraje pravidelně v respektovaných zahraničních klubech, a také proto v současné reprezentaci převažují zástupci domácí ligy. Důvodů, proč se talentovaní hráči od nás tolik v cizině neprosazují, je určitě víc. Jedním z hlavních může být nevhodně vybrané angažmá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Kadlec (vlevo) už zahraniční angažmá vyzkoušel, Ladislav Krejčí a Martin Pospíšil se na něj připravují | Zdroj: ČTK

„Líbí se mi soutěže, kde je více techniky. Odmala se mi tak líbí španělská liga, ale z Česka se tam dostat je docela těžký oříšek,“ říká reprezentant Martin Pospíšil.

Touhu prosadit se v některé z vyhlášených evropských soutěží má snad každý, kdo si u nás kopnutím do míče vydělává peníze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prosadit se v zahraničí není jednoduché. Už se o tom přesvědčilo několik nadějných českých fotbalistů, kteří se rádi vrátili do české ligy

„Většinou se od nás chodí do Německa, i když se tam spousta hráčů neprosadila a vrací se zpátky. Ani tam nebude lehké se uchytit, ale němečtí skauti jezdí do Česka víc než ze Španělska. Mně by ale nevadilo, kdybych přestoupil právě tam,“ usmívá se Pospíšil.

Že mají fotbalisté velké cíle, je v pořádku, často se ale stává, že pod tlakem agentů odcházejí do velkého klubu a prestižní soutěže v době, kdy na to ještě nejsou připraveni.

Nebo zamíří do země, po které před tím z různých důvodů netoužili a místo herního rozvoje upřednostní okamžitý zisk.

Smutným příkladem jsou třeba někteří vicemistři světa ze šampionátu dvacetiletých z roku 2007, kteří dnes mohli tvořit silnou střední generaci národního týmu. Z tehdejší základní jedenáctky je v současné reprezentaci jen Marek Suchý.

Na lavici to nesnáším. Další sezonu takhle absolvovat nechci, říká Petr Čech

Číst článek

Na druhé straně, i díky některým negativním příkladům z minulosti v poslední době přibývá hráčů, kteří z Česka nepospíchají za každou cenu, nekývnou na první nabídku, ale radši se snaží na svůj případný přestup co nejlépe připravit.

„Neříkám, že se vůbec nedomluvím. Nějaké základy ze školy mám, ale chci se naučit pořádně, abych se mohl bavit o normálních věcech. Musím být připravený, kdybych náhodou někam přestoupil, abych jenom neseděl v koutě, ale mohl se zařadit do kolektivu a hned se s ostatními bavit,“ říká třiadvacetiletý Martin Pospíšil.

Ofenzivní hráč Jablonce také ví, že není žádná ostuda hrát zatím v české nejvyšší soutěži. Koneckonců momentálně je z ní do reprezentace možná ještě blíž než ze zahraničí.

Jaroslav Plašil, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme