Ligové shromáždění rozhodlo o losu Gambrinus ligy, řešila se situace Znojma

Už za necelý měsíc se čeští fotbaloví fanoušci znovu dočkají ligového fotbalu, ode dneška navíc znají rozlosování nejvyšší soutěže. Mistrovskou Plzeň čeká na úvod nováček Bohemians Praha 1905, se Spartou hraje Viktoria v 5. kole. Derby pražských "S" bude v 10. kole na Slavii. Poprvé v historii se v Gambrinus lize objeví Znojmo, které však bude dočasně hrát domácí zápasy v Brně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Oddělení profesionálního fotbalu FAČR Ivo Lubas (vlevo) vystoupil 26. června v Praze na tiskové konferenci po ligovém shromáždění. Vpravo je tiskový mluvčí Jaroslav Kolář. | Zdroj: ČTK

Znojmo ale muselo bojovat o účast v nejvyšší soutěži i mimo hřiště, nemá totiž vyhovující stadion a napoprvé nedostalo licenci pro první ligu. Jenže za klub se postavilo město i Jihomoravský kraj. Znojemská radnice slíbila finance na rekonstrukci stadionu, a tak nakonec fotbalový tým povolení dostal.

„Ta ekonomická situace se strašně změnila v tom smyslu, že rozpočty měst a obcí jsou napnuté. Když si někdo řekne, dobře, za takovýchto podmínek my do toho ty prachy dáme a ten stadion přebudujeme, tak je potřeba tomu i ze strany fotbalu udělat vstřícný krok. To je totiž krok správným směrem," prohlásil Ivo Lubas, ředitel Oddělení profesionálního fotbalu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel profesionálního fotbalu Ivo Lubas hovoří o situaci Znojma v Gambrinus lize

Ligové shromáždění kvůli tomuto příkladu nyní navrhuje jednu změnu licenčních pravidel. Klub by se podle ní mohl na zrekonstruovaný stadion vrátit i v průběhu rozehrané soutěže a to doteď nešlo.

„Doufám, že to všechno dopadne. Nevidím důvod, proč by se v momentě, kdy stadion bude splňovat ligové parametry, tam ten klub neměl vrátit a nehrát před domácími fanoušky. Proč bychom je zbytečně vozili do Brna, což stejně bude trvat minimálně půl roku?“ říká Ivo Lubas, podle kterého projde tento návrh i přes Výkonný výbor Fotbalové asociace, který musí změnu schválit.

„Já si nepamatuju, že by Výkonný výbor nějakým zásadním způsobem negoval nebo šel proti rozhodnutí či proti doporučení Ligového shromáždění. Já doufám, že to stejně bude i v tomto případě."

Méně hracích dnů

Na Ligovém shromáždění se znovu objevila také otázka hracích dnů. Kvůli smlouvám s televizními stanicemi, které platí až do konce nadcházející sezóny, je teď každé kolo roztáhlé od pátku do pondělí s tím, že netelevizní zápasy se hrají v různých časech a dnech. I na žádosti fanoušků se to ale možná od budoucna změní.

„Jde o to, nastartovat to možná už teď na podzim, abychom ty časy, kromě televizních přenosů, už letos sjednotili na sobotu, s čímž kluby víceméně vyslovily souhlas. Řekl bych to tak, že ten balon je teď na straně televizí," popisuje situaci ze svého pohledu Ivo Lubas, ředitel profesionálního fotbalu.

Vše ale záleží na dohodě a vyřešení mnoha otázek, které s touto změnou souvisejí. Nový model, který se jednou vyzkoušel už ke konci minulého ročníku, by vyhovoval i vysílání Radiožurnálu, který by mohl obnovit pořad S mikrofonem za fotbalem. Ten totiž kvůli roztaženému programu prakticky vymizel.

Mirko Vasić, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme