Ligový fotbal v Hoffenheimu má smysl, zázemí i šanci přežít

České fotbalové vesnice, o kterých vyprávěl náš letní seriál, dopadly špatně. Z první a druhé ligy za kratší či delší dobu zmizely ve fotbalovém zapomnění. Během tohoto týdne vám ve vysílání Radiožurnálu nabízíme podobný příběh německého Hoffenheimu. Tamní klub TSG 1899 hraje už třetím rokem nejvyšší německou soutěž, a tak se nabízí otázka, jestli se na rozdíl od českých vesnických klubů usídlí mezi elitou natrvalo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo fotbalu se starají o ruch na vsi pouťové atrakce.jpg

Místo fotbalu se starají o ruch na vsi pouťové atrakce.jpg | Foto: Štěpán Kačena

Dnes už v Hoffenheimu způsobí větší pozdvižení na vsi kolotočáři a jejich dětští zákazníci, než fotbalisté a jejich fandové. I to je známka toho, že Hoffenheim nemusí potkat takový konec jako české fotbalové vesnice.

Místní totiž dokázali to, nač třeba drnovický boss Jan Gottvald v případě Drnovic a Vyškova nikdy nepřistoupil - odstěhovali klub do nedalekého městečka Sinsheimu, respektive právě tam postavili nový stadion pro bundesligu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Kaliba zjišťoval, zda přežije bundesligová vesnice Hoffenheim

Kebab jde stále na dračku

Vesnice si tak udržela svůj klid a poezii. Snad jen obchodníci si mohou stěžovat, že jim ubylo zákazníků. Ale ani toho se v Hoffenheimu příliš nedočkáte.

„Dřív u nás fanoušci jedli jen před zápasem, teď se tu zastaví stejně a navíc přijdou i po něm, takže je to vlastně lepší. Dvakrát u nás byl i hlavní sponzor Dietmar Hopp. Ne že by tu jedl, ale tohle je jeho rodný dům,“ chlubí se turecký Němec Mehmet, když mi u hlavní silnice v Hoffenheimu prodává kebap.

Turecký Němec Mehmet je spokojený, obchody mu jdou v Hoffenheimu stále stejně.jpg | Foto: Štěpán Kačena

Informaci o rodném domu podnikatele v oblasti softwaru Hoppa beru s rezervou. V Hoffenheimu sice vyrostl, za místní fotbalový klub hrál a tahle ves je mu domovem, ale narodil se během druhé světové války o dvacet kilometrů dál v Heidelbergu.

Odchodu mecenáše se nebojí

Právě Hopp stojí za vzestupem Hoffenheimu a stále dává do fungujícího oddílu své peníze. Štědrý mecenáš tu ale nebude stát s otevřenou dlaní věčně. Právě to se stalo osudné všem českým fotbalovým vesnicím. V Německu se ale takového konce nebojí.

„U nás je situace úplně jiná. Jednak musí ta podpora v Německu být právnicky a daňově jasná. A také je důležité, že Hopp je Hoffenheiman který má firmu, co ho přežije a že jejím prostřednictvím nepodporuje jenom sport. V Heidelbergu dělá také hodně pro medicínu, sponzoroval speciální přístroje na boj s rakovinou. Je to zásluha rodiny Hoppů, že se regionu dobře daří.“

Vysvětluje prezident Hoffenheimu Peter Hofmann, že Dietmar Hopp váhu svého jména rozhodně nestaví jenom na podpoře fotbalu a zároveň že klub z Hoffenheimu, to už dávno není jenom Dietmar Hopp. Naopak - s postupem mezi německou elitu přišla řada dalších sponzorů, a ve vzájemné symbióze žije i profesionální A-tým a mládežnická akademie.

Když se hrávalo ještě přímo v Hoffenheimu, vedla cesta na stadion lesem.jpg | Foto: Štěpán Kačena

Hoffenheim z mapy nezmizí

„V roce 1989 mohl pan Hopp koupit klidně i Real Madrid, ale vtip, smysl i naše víra do budoucna je v tom, že on se rozhodl pomaloučku vybudovat kvalitní klub právě z Hoffenheimu. Nikdy nechtěl rychle a za každou cenu postupovat. Vždycky byla důležitá mládež.“

Poukazuje prezident Hofmann na hlavní zásady německého vesnického oddílu, díky kterým jeho klub zřejmě jen tak z mapy profesionálního fotbalu nezmizí. Co je v českých podmínkách utopií, může zkrátka o pár set kilometrů dál fungovat.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme