Londýnští amatéři ‚porodili‘ fotbal, poráželi Real a prohráli v Buckinghamském paláci

Dnes je to přesně 150 let od chvíle, kdy v Anglii založili svou Fotbalovou asociaci a tím i moderní éru téhle hry. Na svědomí to měla skupina gentlemanů, která se 26. října 1863 sešla, aby začala sjednocovat do té doby roztříštěná pravidla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buckinghamský palác - netradiční kulisa utkání amatérské ligy Civil Service FC - Polytechnic FC | Foto: archiv klubu Civil Service FC

Z 11 klubů, které tehdy měly v londýnské hospodě Freemasons svého zástupce, přežil a fotbal dodnes provozuje jediný. Jmenuje se Civil Service, sídlí v západním Londýně, má pevné pouto k Česku a jeho hráči tento měsíc nastoupili na netradičním hřišti v Buckinghamském paláci.

„Je to fantastický zážitek a úžasná pocta hrát fotbal na tomhle místě. Trávník byl výborně připravený, soudcoval výborný Howard Webb se zkušenostmi z finále mistrovství světa a promluvili jsme i s princem Williamem a viděli ho v akci v jeho zářivě oranžových kopačkách,“ pochvaluje si kapitán Civil Service Ryan Cameron možnost být u toho, když se zahrada Buckinghamského paláce poprvé v dějinách proměnila ve fotbalové hřiště.

Vévoda z Cambridge William si od své babičky vyžádal královské svolení a uspořádal nevšední slavnost ke 150 letům od založení Fotbalové asociace, jejímž je už 7 let prezidentem.

Civil Service prohrál s dalším prastarým amatérským klubem Polytechnic FC 1:2, což se mu započítalo i do tabulky londýnské amatérské ligy. Ale byly doby, kdy tenhle klub porážel pražskou Slavii, ale i Barcelonu nebo Real Madrid.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Kaliby z Londýna, kde se Civil Service utkal v Buckinghamském paláci s Polytechnic FC

„Jeli jsme do Madridu na víkend a vrátili jsme se s dvěma výhrami nad Realem, tedy naši předchůdci v roce 1924. Můžete si to přečíst tady v kronice - 36 hodin vlakem do Madridu, v pátek dorazili, vyspali se, v sobotu porazili Real 4:0, v neděli 3:1 a jeli zpátky,“ říká mi viceprezident Civil Service Neil Ward.

„O dva roky dříve jsme při výjezdu hráli proti Barceloně, Realu a v Lisabonu s Benfikou i Sportingem, tyhle čtyři slavné soupeře jsme stihli za týden,“ vzpomíná Ward a vede mě ke klubovně s dobovými dokumenty a trofejemi. Mezi nimi už chybí vlaječka, kterou Londýňané nedávno po letech vrátili Barceloně a teď je nejstarším předmětem v jejím obřím klubovém muzeu.

Peníze za fotbal? Nechceme

V roce 1925 Barcelona nabídla spoustu peněz za to, že se Civil Service zaváže ke každoroční návštěvě Katalánska po dobu 5 let. Hrdí amatéři odmítli s tím, že za peníze fotbal nehrají. A tak je to dodnes, dovídám se cestou ke hřišti, malé tribunce a skromným šatnám.

„Jsme klub, který si vybírá hráče ze státních zaměstnanců, kteří by třeba mohli hrát i vyšší soutěže, ale mají dobře placené místo a fotbal chtějí hrát jen pro zábavu. Nic za to nedostávají, naopak platí roční příspěvek, abychom pokryli pronájem a údržbu hřišť. K tomu nám pomáhají i jednorázové poplatky. Kdo chce v sobotu hrát, musí zaplatit deset liber a předtím také přijít ve středu na trénink. Kdo to neudělá, nehraje.“

Vévoda z Cambridge William se zdraví s hráči, jejichž předchůdci založili Fotbalovou asociaci | Foto: archiv klubu Civil Service FC

A kdo to udělá, dočká se i obnovení tradice. První ze slavných výjezdů do kontinentální Evropy totiž podnikli fotbaloví misionáři z klubu Civil Service v roce 1901 do Prahy. Tam se utkali se Slavií a přijížděli do Čech pravidelně až do roku 1913, další návštěvy znemožnila válka.

Letos v lednu byl londýnský klub jako čestný člen Slavie pozvaný na oslavy 120 let červeno-bílých do Národního divadla. A příští rok se chtějí Angličané vrátit v plné parádě a po 100 letech znovu hrát v Praze fotbal.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme