Maradona má v Neapoli stále velké množství věrných fanoušků

Fotbalisté Plzně budou od devatenácti hodin bojovat o co nejlepší výsledek pro domácí odvetu v play-off Evropské ligy. Představí se na hřišti SSC Neapol, v italském městě, kterému dal nesmrtelnost slavný Argentinec Diego Armando Maradona. A nutno dodat, že to platí vzájemně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kaplička s Maradonovým portrétem | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Podsaditý pětatřicátník Ciro Terrano sleduje kluky na jednom z neapolských náměstí a přitom vyhrnuje svůj rukáv. Když byl mladý, nechal si na paži vytetovat Maradonův portrét. V té době to prý dělal každý druhý.

Klub sice slavného Argentince kvůli závislosti na kokainu vyhodil, ale pro fanoušky byl Maradona stále bohem, a tak to platí i teď, 22 let po předčasném odchodu Diega Armanda z Neapole. „Maradona je navždy v našich srdcích, je to bůh,“ buší si na hruď padesátník Bruno, kterému navíc slavný Argentinec pravidelně plní peněženku. Bruno má totiž v historickém centru Neapole kavárnu, restauraci Bar Nilo, které tady skoro nikdo neřekne jinak než kafe Maradona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Maradonu v Neapoli stále vzpomínají

Ještě než do ní vstoupíte, narazíte u vchodu na malou kapličku s Maradonovým portrétem. Fanoušci Neapole se tam chodí k místnímu fotbalovému bohu pomodlit. Sní o titulu, který už klub po odchodu Maradony nikdy nezískal, a cítí, že teď jsou mu nejblíže od chvíle, kdy legendární Argentinec z Neapole odešel.

„Lidé jsou tady do fotbalu blázni,“ říká fanoušek Marco. „Je to mánie, loni jsme vyhráli pohár a lidé si užívají, že přišly opět zlaté časy.“

Trenér Vrba vidí paralely s Baníkem

„Je to opravdu fotbalové město, mě to trochu připomíná Baník, který když hraje dobře, tak je to šílenství, a když jsou problémy, tak se z toho vyhrabávají, až se zase dostanou nahoru,“ srovnává Neapol s Ostravou, se kterou před lety získal mistrovský titul, současný kouč Plzně Pavel Vrba.

Ciro Terrano s Maradonou na paži | Foto: Jaroslav Plašil

„Já věřím tomu, že v Neapoli zažijeme krásný fotbalový zážitek, ale hlavně si přejeme, aby to bylo s dobrým výsledkem a s šancí poprat se doma o postup,“ dodává plzeňský trenér. Jeho svěřenci dnes budou hrát o postupovou naději s nástupci slavného Diega Armanda Maradony.

Jaroslav Plašil, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme