Mario Lička: V Brestu máme pokaždé vyprodáno

Brest je přístavní město ve francouzské Bretani. Tamní fotbalový klub postoupil po 19 letech do první ligy a několik kol ji dokonce vedl. A to také díky výkonům dvou českých fotbalistů Maria Ličky a Tomáše Mičoly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový stadion Bazaly | Foto: stadiony.net

Tým, který původně měl bojovat o záchranu, hraje o přední místa v tabulce a Bretaň je na něj hrdá. Stařičký stadion v Brestu je pokaždé vyprodaný a stovky fanoušků doprovodí hráče i na dnešní šlágr francouzské ligy. Do Paříže proti Paris Saint Germaine. A hráči je za to mají rádi.

"Hlavně jezdí hodně ven. Ve statistikách návštěvnosti jsme na druhém místě. Hodnotí se to podle procentuálního zaplnění stadionu. U nás to je jednoduché. Máme stadion pro šestnáct tisíc lidí a je pokaždé zaplněný. Ale hodnotí se i to, kolik diváků jezdí ven," chválí Mario Lička příznivce klubu, kteří jsou z postupu do první ligy nadšení. Čekali na to 19 let…

Vedení klubu i hráči, jak sami říkají, myslí letos hlavně na to, aby znovu nespadli do nižší soutěže. K tomu potřebují získat 40 bodů. A mít dobré zacházení. Což, zdá se, svérázný trenér Alex Dupont umí. "Říká se o něm, že má Harley Davidson, Porsche nebo byt v Monaku, takže si umí užívat života a tak bere i fotbal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mario Lička a Tomáš Mičola o angažmá ve francouzském Brestu

Často máme v úterý a ve středu dvoufázový trénink a ve středu odpoledne, když už jsme hodně unavení je jenom střelba. A to kdybyste viděli, tak se divíte,jak můžeme být v první lize. To je někdy hrozné a trenér se tomu směje. Jiný by kritizoval nebo nadával, jako třeba pan Koubek v Ostravě, ale on se směje na celé kolo."

I francouzští fotbaloví komentátoři si museli zvykat, že v soutěži hrají fotbalisté, které do té doby neviděli. Dokonce se občas ptají na výslovnost jména, jehož nositel byl hlavním strůjcem postupu Brestu - jistý Bruno Grugi. "V Lille jsem ho střídal a reportér z Cannal+ se ptal, jak se jeho jméno vyslovuje. Jestli Grugi nebo Gruži. Tak jsem si myslel, že si dělá srandu, vždyť je to Francouz," dodává Tomáš Mičola.

Ten s francouzštinou teprve začíná. Mario Lička tu žil dlouhou dobu v dětství, takže s jazykem nemá vůbec problém a občas Tomášovi tlumočí. Ale prý čím dál tím méně. "Jsem v pohodě, protože jsem tady vyrůstal od čtyř let do deseti. A to je velký vklad do života," říká Mario Lička. "A já mám dobrou učitelku francouzštiny," usmívá se Tomáš Mičola.

Jan Pokorný, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme