Markéta Haindlová zastupuje jednoho z obviněných v sázkařské kauze

Jak se bránit? To je otázka, kterou teď řeší jedenáctka obviněných fotbalistů v tzv. sázkařské aféře. Kromě trestního řízení se budou hájit i před disciplinární komisí Fotbalové asociace, která už jim pozastavila činnost. Obránce střížkovských Bohemians Jan Halama se proto dnes stal členem České asociace fotbalových hráčů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Markéta Haindlová | Foto: Šárka Ševčíková

„Teď se vůbec nebudeme bavit o tom, jestli se ten skutek stal, nebo nestal. Sázky a všechny skutky, které s tím souvisí, jsou odsouzeníhodné. Není to nic pozitivního a určitě to škodí fotbalu, nicméně každý právník byl vzdělán k tomu, že každý člověk má nějaká základní práva na spravedlivý proces. Jsou pracovní postupy, které musí být dodrženy.“

Bývalá šéfka svazové Odvolací a revizní komise a kandidátka na předsedkyni celé Fotbalové asociace Markéta Haindlová je teď v čele České asociace fotbalových hráčů. Ta má zhruba osm stovek členů, ale ještě v 16 hodin do ní nepatřil ani jeden z obviněných. Ostatně podobnou kauzu řeší Haindlová se svým týmem vůbec poprvé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Markéta Haindlová od úterý zastupuje jednoho z obviněných v sázkařské kauze

„Občas pomáhám s nějakými komplikovanými přestupy, ale ten nejčastější problém je toho typu, že klub dluží hráči.“

Ale i když je sázkařská aféra pro Markétu Haindlovou tak trochu novinkou, už teď má jasno, kde s ochranou Jana Halamy začne. Pozastavení činnosti podle ní nebylo v pořádku, protože o něm disciplinární komise rozhodla podle teď už neplatného disciplinárního řádu.

„Když se podíváme na ustanovení mezinárodního disciplinárního řádu FIFA, tak se v procesních věcech musí postupovat podle předpisů, který je platný v době, kdy se o tom skutku rozhoduje. To znamená, že se měl použít současný disciplinární řád. A podle něj nebylo možné zastavit činnost hráčů,“ říká Haindlová.

Ve vyspělých zemích by obvinění hráči nastoupit nemohli, říká Dušan Svoboda

Číst článek

Článek 62 současného disciplinárního řádu ovšem říká, že provinění spáchaná před třicátým červnem tohoto roku se posuzují podle starých norem. Ani tenhle argument ale nebere Haindlová na milost.

„My jsme jako Fotbalová asociace České republiky vázáni mezinárodními předpisy. A podle mezinárodního předpisu disciplinárního řádu FIFA, pakliže je jediný případ, kde by se mohl použít předešlý disciplinární řád, je to tzv. ‘in dubio pro reo‘. To znamená, že by to pro konkrétního hráče mělo být příznivější, což v této situaci není.“

V sázkařské aféře disciplinární komise FAČR předběhla trestní řízení

Číst článek

A proto zvažuje Markéta Haindlová odvolání proti pozastavení činnosti disciplinární komisí. A co od České asociace fotbalových hráčů očekává sám Jan Halama? Přestože jsme se u Markéty Haindlové potkali ve dveřích, odmítl se jakkoliv vyjadřovat a tuhle otázku delegoval na svého advokáta Bronislava Šeráka.

„Já si od ní neslibuji nic. S paní Haindlovou jsem nejednal, takže ani nevím, v jaké rovině má ta spolupráce být,“ říká Bronislav Šerák.

Ale podobně jako Markéta Haindlová ani Bronislav Šerák nesouhlasí s postupem disciplinární komise. A jakmile jeho klienti, kromě Jana Halamy ještě teplický David Jablonský, dostanou rozhodnutí o pozastavení činnosti, plánuje podniknout právní kroky.

Jan Suchan, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme