Maročany mrzí, že neuspořádají africký fotbalový šampionát. Rozhodnutí ale chápou

Riskovat prosáknutí zákeřného viru ebola do země, nebo se pokusit oddálit pořádání kontinentálního fotbalového šampionátu. Tohle dilema vyřešilo Maroko sázkou na opatrnost a Africká fotbalová konfederace mu kvůli tomu sebrala pořádání lednového turnaje, který nakonec uspořádá Rovníková Guinea.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Namísto Maroka uspořádá příští rok Africký poháru národů Rovníková Guinea (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Maročanům navíc možná hrozí další poměrně tvrdé fotbalové tresty, ovšem lidé v severoafrické zemi včetně fanoušků mají pro rozhodnutí nezahrávat si se smrtelnou nemocí pochopení.

„Marocký národ přijal tohle rozhodnutí s pochopením. To, že nám odebrali organizaci Poháru afrických národů, není konec světa. Maroko chce hlavně uspořádat světový šampionát v roce 2026 a už teď v prosinci tady zase budeme mít mistrovství světa klubům,“ řekl Českému rozhlasu v Marrákeši fotbalový fanoušek Driss Mrani.

Přehrát

00:00 / 00:00

Maročané přijali rozhodnutí neuspořádat příští rok Africký pohár národů s pochopením

„Víte, Maroko už je vyspělá země a rozvoj je pro nás důležitý. Jsme trochu zklamaní, že tu kontinentální mistrovství nebude, ale prostě to tak je. Africký pohár můžeme mít ostatně kdykoli v budoucnu, to opravdu nevadí,“ dodal Driss, který už se těší na jinou velkou akci.

Desátého prosince v Maroku skutečně začne klubové mistrovství světa a na sever Afriky přijede třeba vítěz evropské Ligy mistrů Real Madrid. Ovšem s pořadatelstvím Afrického poháru, kdykoli si jeho země zamane, nemá tak docela pravdu.

Společně můžeme porazit ebolu, bojuje proti nemoci 11 fotbalových hvězd

Číst článek

S výjimkou problematického termínu za dva roky, kdy měla turnaj hostit Libye, jsou organizátoři určení až do roku 2023.

A Maroko nejenže mezi nimi pochopitelně není, ale podle některých zdrojů Africká konfederace za trest neposlušného původního pořadatele lednového turnaje vyloučí z účasti na dalších dvou Pohárech afrických národů. Ten, který začne za dva měsíce nakonec v Rovníkové Guineji, se Maročanů nebude týkat určitě.

„To nám dává čas dobře se připravit, aspoň budeme mít silný tým, pokud by Maroku ponechali právo zúčastnit se aspoň kvalifikace mistrovství světa 2018, i když budeme bez Afrického poháru,“ zůstává Driss pozitivní.

Zdraví je přednější

Všechny tyhle fotbalově-politické komplikace a klacky házené pod nohy Africkou fotbalovou konfederací jsou pro Maročany bohatě vykoupené jistotou, že v lednu na turnaj o šestnácti účastnících nepřijedou desítky tisíc fanoušků z celé Afriky, což by značně zvýšilo hrozbu, že se obávaná ebola objeví i v zemi pod Atlasem.

„Když mluvíte s Maročany na ulici, tak to chápou. Říkají, že je to velká škoda, ale ví, že zdraví je přednější než sportovní událost," uvedla pro kolegu z francouzské redakce Českého rozhlasu Guillaumeovi Narguetovi tamní velvyslankyně České republiky Michaela Froňková.

„ Na druhou stanu probíhal lobbing celého sportovního byznysu, který jde ruku v ruce s organizací takové události mezinárodního rozměru. V lidech to vyvolává pocit, že peníze nejsou tím nejdůležitějším. Jak to vnímám, tak Maročan je s touhle situací dneska srozuměn,“ doplnila Froňková.

Jan Kaliba, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme