Mdlou Plzeň probral až poločasový řev trenéra Vrby

Psychologie a meteorologie - snad jen tyto dvě vědy umějí vysvětlit, co pomohlo fotbalistům Plzně k postupu do play-off o Ligu mistrů a zajistit si tím bonus 80 milionů korun. V odvetě třetího předkola proti Rosenborgu hrála ve Štruncových sadech v prvním poločase nervózní a nepřesná domácí jedenáctka. O přestávce se ale začalo blýskat nad Plzní i v kabině Viktorie. A proudy vody i správně volených slov přinesly ve druhé půli zázračnou proměnu a západočeskou radost z výhry 3:2.

Teď už se může plzeňský trenér Vrba usmívat, při domácím utkání s Rosenborgem mu ale bylo chvílemi do pláče | Zdroj: ČTK

Plzeňský trenér Pavel Vrba nevěřícně sledoval, jak bídný výkon jeho tým v prvním poločase předváděl a k probuzení svého mužstva použil metodu křiku. A protože se k ní neuchyluje zbytečně často, zafungovala.

„Zatím, co je tady, tak myslím, že řval asi nejvíc. Až mu chvílemi docházel dech. Ale bylo to zasloužené, bylo potřeba nás, když ne zfackovat, tak pořádně probrat,“ oceňuje trenérovo řešení situace kapitán Pavel Horváth.

00:00 / 00:00

A Milan Petržela přidává obsah Vrbovy plamenné řeči. „Křičel, co to hrajeme, že jsme takhle nechtěli vůbec hrát, že každý hraje úplně něco jiného než normálně. Takže určitě si nebral servítky. On není takový, že by nadával sprostě, ale snažil se nás nahecovat. A pak nás povzbudil.“

Vystihnout situaci, kdy je dobré použít křiku, to je také součástí trenérských kvalit a Pavlu Vrbovi se to tentokrát rozhodně povedlo, protože Viktoria se od první minuty druhého poločasu do svého soupeře zakousla a tři vstřelené góly a další nápadité akce, které bavily vyprodanou tribunu, jí byly zaslouženou odměnou.

„Samozřejmě, že jsem nemohl zůstat klidný, protože jsem mužstvo nepoznával. Jenom jsem jim říkal, samozřejmě v trošku jiném tónu než se bavím s vámi, že to, co jsme tady udělali za tři roky, chtějí všechno shodit z mostu,“ uvedl po utkání Pavel Vrba.

Nakonec přes pomyslný most ale Plzeň velmi sympatickým stylem přešla, i když ztrátám se přitom nevyhnula. Brankáře Pavlíka zraněného během zápasu v Trondheimu na marodce doplnil stoper Čišovský a kvůli dvěma žlutým kartám si první zápas play-off nezahrají Jiráček ani nejlepší střelec soutěže Bakoš.

Poslední překážka českého šampióna na cestě do Ligy mistrů se bude jmenovat Kodaň, Borisov, Maccabi Haifa, Apoel Nikósie nebo Dinamo Záhřeb. Losuje se v pátek po poledni.

Jan Kaliba, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít