Mediální ‚přestřelka‘ mezi Jiřím Goldou a Miroslavem Peltou pokračuje

Problémy s korupcí v českém fotbale se nemají řešit transparentně a padni komu padni, ale na objednávku, aby to důležité lidi a kluby co nejméně bolelo. I tak můžeme chápat poselství z dozvuků středečního bouřlivého dění na pražském Strahově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda disciplinární komise FAČR Jiří Golda | Zdroj: ČTK

Pro připomenutí. Výkonný výbor Fotbalové asociace tam nejprve přijal usnesení, že korupci ve fotbale bude přednostně šetřit jen policie. To se nelíbí jak Odvolací a revizní komisi svazu, a už vůbec ne předsedovi disciplinární komise Jiřímu Goldovi, který bez obalu řekl, s jakými praktikami se ve fotbalovém prostředí setkal.

Když rozezlený Golda ze Strahova před polednem odcházel, řekl čekajícím novinářům v rychlosti jenom několik slov. O chvíli později ve vysílání Radiožurnálu už byl sdílnější a konkrétnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Golda a Miroslav Pelta se vyjádřili k posledním událostem kolem podezření z korupce ve fotbalovém prostředí

„Fotbal má problém, a to velký problém. Můj názor je takový, že by se k němu měl fotbal postavit čelem a celou věc transparentně vyřešit. Jaká ‚taškařice‘ se kolem toho bude dít, tak fakticky to znamená, že se ta kauza zamete pod koberec.“

Ten nejtěžší kalibr si ale nechal až na večer, kdy se v něm usadily dojmy. V pořadu České televize Události, komentáře už bývalý šéf disciplinárky, dosazený do funkce ještě za předsednictví Ivana Haška, otevřeně řekl, s jakými praktikami se při řešení nejnovější korupční aféry českého fotbalu setkal.

„Snažil jsem se v té věci dlouho od začátku komunikovat s panem předsedou. Minulé pondělí mi bylo navrženo, abych tu kauzu uzavřel v tom směru, že se to udělá způsobem, kdy se odeberou body Plzni – tohle rozhodnutí udělá disciplinárka a následně Odvolací revizní komise tohle rozhodnutí zruší. To jsou řešení, která jsem nechtěl akceptovat, a proto přišlo rozhodnutí výkonného výboru, které přišlo.“

Český fotbal nechá řešení korupčních kauz na policii

Číst článek

Na účelové řešení korupčního případu podle Goldy tlačil předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta, který se ve stejném pořadu bránil.

„Žasnu nad komentářem pana Goldy, samozřejmě tu věc jsme spolu od začátku konzultovali, to je pravda. Netlačil jsem na žádné řešení, jen jsem s panem Goldou komunikoval, protože mi připadaly jeho postupy v podezření z korupce nestandardní, protože pan Křetínský řekl, že svědci, kteří chtějí svědčit v té kauze, tak chtějí mít zachovanou identitu. Nakonec to vyvrcholilo tím, že jsem řekl, že do takového řešení nejdu.“

A Jiří Golda se pro změnu rozhodl nejít dál s fotbalovými funkcionáři. Už jen z povzdálí tak bude sledovat, jak dopadne iniciativa Odvolací a revizní komise Fotbalové asociace, která napadá rozhodnutí výkonného výboru. Sebrat disciplinárce možnost řešit korupční případy podle ní jde proti mezinárodním sportovním předpisům.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme