Město Ostrava fotbalovému Baníku pomůže, rozhodli zastupitelé

Fotbalový Baník Ostrava má naději na setrvání v Gambrinus lize. Kvůli dluhům klub před dvěma týdny přišel o profesionální licenci, bez které nemůže hrát v první ani ve druhé lize, ale ostravští zastupitelé na dnešním jednání podpořili odkup areálu na Bazalech, kterým by se klub mohl dostat z dluhů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci Baníku před budovou ostravského magistrátu, který rozhodoval o záchraně zadluženého klubu | Zdroj: ČTK

Samotné hlasování městských zastupitelů bylo politickým bojem v přímém přenosu. Po několikahodinovém jednání návrh nejprve těsně neprošel, konkrétně o jeden hlas.

„Hrklo ve mně. Je mi z toho všeho smutno. Pro Ostravu je to jeden z nejčernějších dnů v její historii,“ nemohl rozsudku smrti pro klub uvěřit trenér Martin Pulpit. I v hlasu klubového majitele Libora Adámka bylo znát zdrcení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostravský Baník se dočká pomoci od města

„Nerad bych v emocích dělal nějaké závěry. Teď bych mohl říct něco, co by mě později mrzelo,“

Jenže pak se stalo něco neuvěřitelného. Po pouhé čtvrthodině se mezi novináři začala šířit zpráva, že se bude hlasovat znovu. A tuto zvěst vzápětí potvrdila také slova sociálnědemokratického primátora Petra Kajnara v sále.

„Shodli jsme se, že požádáme o revokaci hlasování,“ potvrdil Petr Kajnar.

Klub zachránila revokace

Klíčem k záchraně klubu tedy byla revokace, což je opravný prostředek hlasování. Do sálu se tak urychleně vrací i předseda představenstva Baníku Petr Šafarčík.

„Upřímně se přiznám, že jsem to nevěděl. Pokud je zde návrh na advokacii usnesení, tak to zažehne takový plamének naděje, že snad ještě není úplně všechno ztraceno,“ prozradil Šafarčík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalový Baník Ostrava přežil svou klinickou smrt, na pár minut totiž přestal existovat

A světe div se, zázraky se dějí. Druhé hlasování už vyšlo ve prospěch Baníku, kterému v úterý vyprší lhůta na odvolání pro udělení licence. Město zaplatí klubu přes 114 milionů korun za areál na Bazalech. Ostravský Baník s více než devadesátiletou historií tak zřejmě bude pokračovat v Gambrinus lize i příští rok.

Poděkování ostravského primátora mířilo hlavně za dvěma členy zastupitelstva, kteří se původně zdrželi, ovšem v opakovaném hlasování už zvedli ruku pro koupi Bazalů.

„Mohu říct, že mám radost z toho, že to prošlo. Fotbal není nic, co bych nějak speciálně miloval, ale chápu ho, jako nedílnou součást života města,“ řekl primátor Petr Kajnar, který si připsal velké politické vítězství.

Se svými partnery totiž dokázal oživit klub, který už byl de facto po smrti. Dramatické hlasování tak nakonec přineslo dobrou zprávu pro fanoušky ostravského Baníku.

Radim Sajbot, Jakub Marek, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme