Michal Jurman: Švýcarský David se na sílu fotbalových Goliášů neohlíží

"Lidi na sebe jsou jako saně, člověk na člověka jako kat…", chtělo by si zanotovat při bližším pohledu do momentálních sporů švýcarského Sionu s Mezinárodní fotbalovou federací a Evropskou fotbalovou unií. Nad zmíněným stavem známé písně tria Ježek-Voskovec-Werich se bude trápit už i Mezinárodní sportovní arbitráž v Lausanne a se švýcarským Davidem to rozhodně nebude mít jednoduché.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská liga UEFA

Evropská liga UEFA | Foto: UEFA

Se Sionem to totiž především na poli politického fotbalového zákulisí nemá jednoduché téměř nikdo. Po 16 kolech třetí tým švýcarské ligy totiž bojuje rád, bojuje často, na kolbištích zahraničních i těch domácích. V minulosti například Sion žádal opakování pohárového zápasu se Spartakem Moskva s odůvodněním, že branky na stadionu v Rusku byly o osm centimetrů nižší, než dovolují pravidla

Tentokrát Sion vytáhl do boje přímo i proti dvěma hlavním symbolům fotbalu jako takového: UEFA a FIFA. Celý problém vznikl už v roce 2008, kdy Sion koupil novou posilu Essama El Hadáriho. Ten měl ale ve Spojených arabských emirátech stále platný kontrakt, ze kterého se nevyvázal ,a podle výkladu FIFA a UEFA tak byl klub potrestán zákazem nákupu posil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bojem Sionu proti všem se zabýval Michal Jurman

I přes něj jich ale v létě tohoto roku Sion koupil hned šest a i díky nim přešel přes skotský Celtic do skupinové fáze Evropské ligy. Přišlo tak nejdříve vyloučení ze soutěže a po třeskutém švýcarském povstání, výhružkách a soudních třenicích následné vyjednávání o dodatečném zpětném zařazení do soutěže.

Celou zapeklitou událost tak bude nyní řešit Mezinárodní sportovní arbitráž a už teď je jasné, že ať bude její rozhodnutí jakékoliv, jedna strana zůstane hodně výrazně nespokojená. O tom, že se švýcarský David fotbalových Goliášů rozhodně nebojí a bojechtivou náladu tupit nehodlá, je totiž všem zainteresovaným více než jasné.

Pokud by totiž Sion neuspěl v boji o Evropskou ligu, má v záloze další kamínek do svého praku. Nově od Mezinárodní federace FIFA žádá kompenzaci v řádech milionů eur kvůli zranění svého hráče Dragana Mrdji, který si srbský reprezentant přivodil v duelu s Mexikem.

Jan Suchan, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme