Michel Platini je považován za favorita na šéfa FIFA, jeho vyhlídky ale jednoznačné nejsou

Může se předseda UEFA Michel Platini stát králem fotbalu, tedy prezidentem FIFA? Cesta k této funkci je pro něj možná delší, než se zdá. Po rezignaci prezidenta FIFA Seppa Blattera plní skandály spojené s vedením Mezinárodní fotbalové federace stránky světových deníků. A Michel Platini se často zmiňuje jako Blatterův možný nástupce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské fotbalové unie Michel Platini je považován za favorita do čela FIFA | Zdroj: Reuters

Podle pozorovatelů má Platini reálnou šanci, že by ho více než dvě stovky národních fotbalových svazů zvolily prezidentem FIFA. Ve svém projevu po znovuzvolení do čela UEFA Platini zdůraznil, že se bude snažit o zlepšení vztahů mezi UEFA a zbytkem světa.

Reálným problémem ale je, že UEFA je mocným svazem zejména jen v rámci Evropy, kdežto FIFA je v současné době už o něčem jiném.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyhlídkách šéfa UEFA Michela Platiniho vystřídat prezidenta FIFA mluvil zpravodaj ČRo ve fRancii Jan Šmíd

Platiniho odpůrci mu vytýkají jeho přílišnou obhajobu evropských zemí a snahu, aby na mistrovství světa bylo o jedno evropské mužstvo více. Jeho argument sice má oporu v současném žebříčku FIFA, ale asijské a africké kluby se brání, chtějí mít svého kandidáta.

Navíc Platini hlasoval pro to, aby Katar pořádal MS v roce 2022. Sešel se s katarskými činiteli i tehdejším francouzským prezidentem Sarkozym, jeho syn navíc pracuje pro Katar.

Platiniho silnou stránkou je jeho skvělá fotbalová minulost a velké charisma. Dokáže přesvědčit i své nepřátele.

K tomu, aby se mohl ucházet o kandidaturu šéfa FIFA, by Platinimu stačilo přesvědčit jen několik fotbalových asociací. Přesto nejsou jeho vyhlídky zcela jasné.

Na archivním snímku gratuluje Michel Platini (vlevo) Seppu Blatterovi ke znovuzvolení do čela FIFA na kongresu v Zurichu | Foto: Reuters

Jan Šmíd, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme