Millwall bojuje o svou budoucnost nejen na trávníku

Jejich fanoušci mají jednu z nejhorších pověstí v Anglii, ale nejen proto tenhle klub tradičně patří ke kultuře fotbalového Londýna i celé země. Jenže budoucnost momentálně třetiligového Millwallu, kde hraje i český mládežnický reprezentant Kris Twardek, je kvůli pozemkům kolem stadionu The Den nejistá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapacita The Den, stadionu Millwallu, přesahuje dvacet tisíc míst

Kapacita The Den, stadionu Millwallu, přesahuje dvacet tisíc míst | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Fred už je v důchodu, a tak má teď tolik času chodit na zápasy klubu svého života jako nikdy předtím.

Pochopitelně tak zná tradičních fanouškovské pokřiky, mezi něž patří i jeden, který se stal klubovým heslem, co se tiskne i na propagační předměty. Volně přeloženo: Nikdo nás nemá rád, nám je to jedno.

A cítí to tak i Fred – stigma jednoho z ohnisek fotbalového chuligánství mu nevadí, na Milwall a jeho historii je hrdý se vším všudy.

Třeba i na to, že tenhle odjakživa plebejský klub se silnou základnou fanoušků mezi dělníky londýnských doků se před dvanácti lety dostal až do finále nejstarší soutěže světa a coby finalista Anglického poháru postoupil do Poháru UEFA. Díky tomu si poprvé v historii zahrál v Evropě.

Radikální částí publika tvořená image klubu má i další protipól – v městské části Bermondsey na jih od Temže je Millwall pojmem a společnou vášní tisíců lidí z chudší části Londýna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Millwall se před dvanácti lety probojoval do finále FA Cupu, čímž si otevřel dveře do Evropy. Teď bojuje o návrat do druhé nejvyšší anglické soutěže. Do Londýna se po stopách tradičního klubu vydal redaktor Jan Kaliba

„Bydlím u fanouška Millwallu, který mi vypráví příběhy, jaké to bylo ve staré fotbalové Anglii. Myslím, že lepší fanoušky jsem nikde jinde v téhle zemi neviděl. Někteří se sice rádi vyřádí a jsou agresivní, ale celkově už to není takový problém. Nejde jen o chování na stadionu a v okolí – v každodenním kontaktu cítíme, že s námi žijí. Opravdu rodinná atmosféra. Snad to vydrží, i když vím, že jsou teď nějaké problémy s pozemky,“ říká Kris Twardek.

V Kanadě narozený český mládežnický reprezentant devatenáctiletý Kris Twardek to vypráví na stadionu The Den, kam se Millwall musel přesunout před 23 lety. Nebylo to první nucené stěhování v historii a teď se i tady, kousek od vlakové zastávky Jižní Bermondsey, objevil velký problém.

Pozemky v těsném sousedství stadionu se klubu zatím nepodařilo odkoupit a hrozí, že se parkoviště, kavárna nebo komunitní centrum v minulosti ztrátového klubu dostanou do rukou developerské firmy.

„Náš klub je pevnou součástí místní komunity a pro místní lidi děláme i znamenáme hodně, a tak věřím, že na to zastupitelé budou brát ohled při rozhodování o budoucnosti pozemků. Rádi bychom se podíleli na revitalizaci téhle bývalé tovární oblasti. Chceme tu postavit čtyři sta bytů, prostory pro místní podnikatele či pro klubový komunitní fond a taky hotel,“ přeje si Billy Taylor z managementu Millwallu.

Kultovní anglický klub tak teď nebojuje zdaleka jenom na hřišti, kde má blízko do baráže o postup zpátky do druhé nejvyšší anglické soutěže.

Jan Kaliba, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme