Ministerstvo školství kontroluje FAČR kvůli nakládání se státními penězi

Situací v českém fotbale už se zabývá i ministerstvo školství. Zvolení bývalého příslušníka StB Romana Berbra místopředsedou Fotbalové asociace a několik podivných jarních zápasů ho podle Lidových novin vedou ke kontrole čerpání státních peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípravné utkání fotbalové reprezentace na Strahově bylo kličkovanou mezi kalužemi .jpg | Foto: Michal Jurman

Podle náměstka ministra školství zodpovědného za sport Jana Kocourka se navíc množí spekulace právě o nakládání s penězi ze státního rozpočtu.

Těch dostává fotbal ročně kolem 250 milionů korun. Úředníci budou kontrolovat hospodaření pravděpodobně za posledních pět let.

„Pokud by došlo ze strany Fotbalové asociace k pochybení při nakládání se státními prostředky, tak by byly zastaveny dotace pro Fotbalovou asociaci,“ vysvětluje Jan Kocourek, který zatím neví, kdy by měly být výsledky šetření známé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo školství kontroluje FAČR kvůli nakládání se státními pěnezi

Tak zevrubnou kontrolu v českém fotbale prý nepamatuje. Vedení asociace ale zůstává v klidu, úředníků ministerstva se neobává.

„My máme pět programů a všechny děláme podle toho, jak je nám předepsáno. Oni přijdou překontrolovat to, co stejně kontrolují každý rok. Máme pocit, že máme všechno v pořádku. Doufáme, že to kontrola potvrdí,“ říká mluvčí FAČR Jaroslav Kolář.

Situací v českém fotbale se ovšem kromě státu zabývají také zásadní sponzoři nejvyšší soutěže nebo národního týmu a rozhodně jim není lhostejná. „Žádáme vedení FAČR o přijetí opatření, která by zamezila negativním excesům,“ prohlásil Vladimír Jurina z Plzeňského Prazdroje.

A navíc dodal: „Můžeme fotbalové fanoušky ujistit, že pokud nenalezneme s vedením fotbalového svazu dohodu a formu spolupráce, která bude přispívat k posílení pozitivního obrazu české vrcholové kopané, budeme hledat jiné formy, jak přinášet fandům fotbalu a naší značky Gambrinus radost a napětí při fair vedených zápasech, o jejichž výsledcích se rozhoduje skutečně jenom na hřišti.“

A podobně se vyjadřuje také Lukáš Hrabal z T-Mobilu: „T-Mobile především zajímají výsledky fotbalového reprezentačního týmu. Nicméně samozřejmě i personální politika uvnitř Fotbalové asociace a diskuze, která se kolem ní vede, se nás týká, zneklidňuje nás a rozhodně vede k otázkám a úvahám o budoucnosti naší budoucí spolupráce.“

Pokud by Fotbalová asociace přišla o peníze jak od státu, tak i hlavních sponzorů, její rozpočet by byl rázem poloviční.

Klára Bílá, Jan Suchan, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme