Miroslav Pelta chce fotbalové ME 2020 hostit na strahovském stadionu

Miroslavu Peltovi za tři měsíce končí funkční období předsedy Fotbalové asociace, ale on sám přemýšlí za český fotbal na sedm let dopředu. I když ministr financí Miroslav Kalousek před časem naznačil, že nepovažuje za realistické, aby stát podpořil výstavbu potřebného stadionu, Pelta se stále nevzdává myšlenky, že by se Euro 2020 hrálo také v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový předseda FAČR Miroslav Pelta | Zdroj: ČTK

Předseda FAČR dokonce považuje rozhodnutí Evropské fotbalové unie, že se ve městech napříč Evropou může hrát i na dvou stadionech s kapacitou pouhých třiceti tisíc diváků, za jasný vzkaz.

„Já jsem na UEFA v komisi pro národní svazy a s podporou velkých zemí se nám podařilo prosadit, že budou výjimky na dva stadiony pro třicet tisíc. Beru to tak, že ty výjimky jsme my, Praha. Máme místo, kde bychom stadion chtěli,“ má jasno Pelta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Pelta má poměrně jasnou představu o českém spolupořadatelství ME 2020

To místo leží přesně tam, odkud předseda Fotbalové asociace tahle slova po jednání výkonného výboru pronášel, totiž na pražském Strahově. Oprýskaný, rezivějící a plevelem zarůstající stadion Evžena Rošického už má svá léta slávy za sebou a teď se přesouvá z rukou Českého svazu tělesné výchovy do správy Fotbalové asociace. A Pelta s ním má velké plány.

„Dříve jsme vždycky měli ohromné problémy najít pozemek v Praze, který by splňoval požadované parametry. Teď místo máme a kapacita 30 000 fanoušků je pro nás reálná. Muselo by jít o spojení státní podpory, snahy FAČR i UEFA a privátního sektoru, protože plášť stadionu by pak musel plnit i roli kancelářskou. Tak, abychom nečekali, až se zase bude konat nějaký fotbalový zápas, atletický mítink nebo nějaký koncert,“ přemýšlí současný předseda Fotbalové asociace, kdo všechno by se musel nechat zatáhnout do hry, aby mohl tolikrát vytažený a zase zapadlý projekt národního stadionu vzniknout.

Stadion by měl pomoci i české atletice

„Stadion by musel být využitelný i pro atletiku, jejíž svaz by chtěl v nějakém časovém horizontu kandidovat na pořádání venkovního mistrovství Evropy. Zatím ale nemluvme o penězích, mluvme o záměru a začněme skládat možnosti, kdo by se na tom mohl jak podílet. O penězích jsme zatím totiž s nikým nejednali a tak je zbytečné dělat nějaké závěry,“ hledí k celému projektu pragmaticky Pelta.

Ostatně prvotní projekt kandidatury na spolupořádání mistrovství Evropy 2020 stačí Evropské fotbalové unii v roce 2014. Už teď je jisté, že Miroslav Pelta coby předseda Fotbalové asociace nebude v dubnu kandidovat do výkonného výboru UEFA. A na nejbližší dny plánuje první schůzky se zástupci tří klubů s názvem Bohemians, jejichž spor si dal za úkol vyřešit.

Jan Kaliba, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme